Podpredseda poľskej vlády a líder vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski. FOTO: Reuters
StoryEditor

V klipe poľskej vládnej strany Nemecko nariaďuje, kedy majú Poliaci chodiť do dôchodku

11.09.2023, 15:19
Autor:
ČTKČTK

Parlamentné voľby v Poľsku sa budú konať 15. októbra. Spolu s nimi sa PiS rozhodla usporiadať aj referendum týkajúce sa štyroch tém.

Poľská národnokonzervatívna strana Právo a spravodlivosť, ktorá v posledných ôsmich rokoch vládne v Poľsku, dnes zverejnila vymyslené video, v ktorom sa Nemecko snaží ovplyvňovať, kedy pôjdu Poliaci do dôchodku. PiS opakovane tvrdí, že Berlín by chcel zasahovať do vnútorných záležitostí Poľska a že na to využíva šéfa poľskej opozície Donalda Tuska.

V klipe údajný predstaviteľ nemeckej ambasády vo Varšave telefonuje šéfovi PiS Jaroslawovi Kaczyńskému, ktorý je najmocnejším poľským politikom, a po poľsky s nemeckým prízvukom mu oznamuje, že by ho chcel spojiť s nemeckým kancelárom. Ide vraj o vek odchodu do dôchodku v Poľsku a hovorí mu, že Nemecko si myslí, že by mal byť taký ako v čase, keď bol premiérom Donald Tusk.

"Prosím, ospravedlňte ma u pána kancelára, ale to Poliaci v referende rozhodnú v tejto veci," hovorí so svojím obvyklým kamenným výrazom v tvári Kaczyński. "Tusk už nie je pri moci a takéto zvyklosti skončili," odkázal poľský vicepremiér v klipe do Berlína. Vo videu vystúpila aj čierna mačka v narážke na to, že šéf PiS je vyhlásený láskou k týmto zvieratám.

Tusk v čase svojho pôsobenia na poste premiéra zvýšil vek odchodu do dôchodku zo 65 na 67 rokov v prípade mužov a zo 60 rokov v prípade žien. Agentúra Reuters pripomína, že strana PiS po nástupe k moci túto zmenu zrušila. Tusk v súčasnej kampani dáva najavo, že vek odchodu do dôchodku znovu zvyšovať nehodlá.

Parlamentné voľby v Poľsku sa budú konať 15. októbra. Spolu s nimi sa PiS rozhodla usporiadať aj referendum týkajúce sa štyroch tém. Hlasujúci budú okrem iného odpovedať na otázku, či sú za zvýšenie dôchodkového veku, ktorý je v súčasnosti 60 rokov pre ženy a 65 rokov pre mužov.

PiS má podľa prieskumov verejnej mienky najväčšiu šancu voľby vyhrať, nie je však jasné, či by sa podarilo tejto strane aj zostaviť vládu. Podľa dnes zverejneného prieskumu agentúry IBRiS pre denník Rzeczpospolita by šancu vytvoriť vládnu koalíciu mala Tuskom vedená Občianska koalícia so stredopravou Treťou cestou a zoskupením Nová ľavica.

01 - Modified: 2023-10-04 16:38:11 - Feat.: - Title: Kontroly na poľskej hranici spôsobili zmätok, vozidlo vrazilo do bariéry 02 - Modified: 2023-10-04 16:12:09 - Feat.: - Title: Poľská centrálna banka znížila základný úrok o štvrť percentuálneho bodu, inflácia spomaľuje 03 - Modified: 2023-10-04 14:15:45 - Feat.: - Title: Prieskum v Poľsku: Vládna strana Právo a spravodlivosť by nemala v parlamente väčšinu 04 - Modified: 2023-10-04 09:37:39 - Feat.: - Title: Slovensko nakúpi protivzdušnú obranu od Izraela a Poľska, schválila vláda. Za takmer 200 miliónov eur 05 - Modified: 2023-10-04 08:42:48 - Feat.: - Title: Poľsko-slovenskú hranicu možno od polnoci prejsť len ôsmimi cestnými priechodmi
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. október 2023 02:39