StoryEditor

Slovensko nesmie podľahnúť nátlaku Ukrajiny na dovoz agrokomodít, tvrdí strana SNS

11.09.2023, 10:34
Autor:
TASRTASR

Strana presadzuje predĺženie zákazu na dovoz ukrajinských komodít na územie Slovenskej republiky.

Mimoparlamentná SNS považuje za neakceptovateľné, aby sa predstaviteľ ukrajinskej vlády vyhrážal Slovensku a slovenským poľnohospodárom pre ochranu ich vlastného domáceho trhu pred závalom ukrajinských poľnohospodárskych komodít. Slovensko musí chrániť svoj domáci trh i poľnohospodárov a potravinárov, ktorý zabezpečujú sebestačnosť krajiny.

"Je neakceptovateľné, aby nečlenská krajina EÚ diktovala podmienky Európskej únii a slovenským poľnohospodárom," povedala Gabriela Matečná, bývalá podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva za SNS. Strana presadzuje predĺženie zákazu na dovoz ukrajinských komodít na Slovensko.

image

Slovensko je pripravené prijať opatrenia na riešenie ukrajinského obilia, tvrdí Ódor

"Ak s tým má päť členských krajín EÚ problém, Európska komisia má v prvom rade presadzovať a chrániť záujmy poľnohospodárov EÚ, ktorí musia spĺňať prísne kvalitatívne kritériá i podmienky na ochranu životného prostredia pri ich produkcii. To všetko ukrajinskí poľnohospodári robiť nemusia," dodáva.

Na margo predĺženia embarga na dovoz pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien z Ukrajiny sa podľa SNS totiž ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyjadril, že jeho krajina bude tvrdo obhajovať práva ukrajinských poľnohospodárov voči slovenským.

image

Päť štátov Európskej únie chce dosiahnuť predĺženie zákazu dovozu ukrajinského obilia, až do konca roka

"Každý by mal vedieť, že Ukrajina, aj keď je maximálne vďačná všetkým týmto krajinám za vojenskú a humanitárnu pomoc, ak sa v tejto špecifickej otázke budú správať takto, nenechá nám inú možnosť, než aby tvrdo obhajovala svoje práva a práva ukrajinských poľnohospodárov," uviedol podľa SNS Kuleba koncom augusta v Prahe.

"Je prvoradou povinnosťou slovenských politikov, aby chránili domáci trh, slovenských spotrebiteľov a teda aj slovenských poľnohospodárov a potravinárov pred tlakom ukrajinských produktov.

Extrémnemu nátlaku z Ukrajiny nesmieme podľahnúť. Slovensko by si malo klásť aj jasné podmienky pri možnom budúcom vstupe Ukrajiny do EÚ. Nezopakujme chybu, ktorú sme spravili pri vstupe do EÚ, keď politici obetovali slovenské poľnohospodárstvo. Potravinová sebestačnosť a bezpečné potraviny sú v záujme každého slovenského spotrebiteľa," dodala Matečná.

01 - Modified: 2023-09-20 10:59:56 - Feat.: - Title: Štáb švédskej televízie TV4 zasiahol ruský dron neďaleko frontu 02 - Modified: 2023-09-20 08:26:46 - Feat.: - Title: SNS navrhuje zákaz dovozu z Ukrajiny rozšíriť aj na ďalšie potraviny 03 - Modified: 2023-09-20 06:01:00 - Feat.: - Title: Rusko podľa miestnych úradov zasiahlo ukrajinskú ropnú rafinériu v Kremenčuku 04 - Modified: 2023-09-19 21:49:52 - Feat.: - Title: Rusko sa únosmi ukrajinských detí dopúšťa genocídy, tvrdí Zelenskij 05 - Modified: 2023-09-19 20:42:06 - Feat.: - Title: Čaputová na Valnom zhromaždení OSN rokovala so Stoltenbergom, Zelenským či Sanduovou
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
20. september 2023 14:00