StoryEditor

Sezóna bola úspešná. Návštevnosť hotelov a penziónov v júli medziročne stúpla o deväť percent

11.09.2023, 09:31
Autor:
TASRTASR

Medziročne významne vzrástol počet zahraničných návštevníkov vo všetkých krajoch, je to však len dôsledok ich návratu po pandémii. Navštevovali predovšetkým Bratislavský kraj.

Celková návštevnosť hotelov, penziónov a iných ubytovacích zariadení cestovného ruchu na Slovensku v júli 2023 dosiahla 661-tisíc osôb, čo predstavovalo medziročný nárast o deväť percent. K návštevnosti v úspešnom roku pred pandémiou chýbalo ubytovateľom stále sedem percent návštevníkov.

Ubytovali sa najmä domáci hostia

Počet prenocovaní, ktoré hostia strávili v zariadeniach cestovného ruchu, mierne presiahol dva milióny, čo bolo o desatinu viac ako pred rokom. Priemerná doba pobytu predstavovala tri noci. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Nárast ukazovateľov ubytovania stále ovplyvňuje najmä nižšia porovnávacia základňa z júla 2022, kedy sa do ubytovacích zariadení postupne vracali hostia po dvojročnej pandémii COVID-19.

image

Za pobyt v kúpeľoch platíte desiatky eur. Od júna navyše vstúpila do platnosti dôležitá novinka

Nadpolovičnú väčšinu z celkového počtu ubytovaných, teda 394-tisíc osôb (60 percent) tvorili domáci návštevníci. Počet domácich hostí dosiahol úroveň vlaňajška, ale do predcovidových čísiel júla 2019 chýbalo stále ešte päť percent.

Úspech zožalo až päť regiónov Slovenska

Pritiahnuť medziročne viac dovolenkujúcich Slovákov sa podarilo piatim z ôsmich regiónov – Bratislavskému, Trenčianskemu, Nitrianskemu, Banskobystrickému a Košickému kraju.

Ubytovacie služby počas júla na Slovensku využilo 267-percent zahraničných návštevníkov, išlo o 22-percentný medziročný nárast návštevnosti.

Medziročne významne vzrástol ich počet vo všetkých krajoch, je to však len dôsledok návratu cudzincov po pandémii. S výnimkou jediného kraja však počty cudzincov stále ešte zaostávajú za júlovým stavom z roku 2019.

Jediný región, ktorý už mal viac zahraničných hostí ako v júli 2019, bol Žilinský kraj. V absolútnych číslach najviac cudzincov navštívilo Bratislavský (90-tisíc), Žilinský (59-tisíc) a Prešovský kraj (43-tisíc zahraničných návštevníkov). Spolu tieto tri kraje tvorili skoro tri štvrtiny celkovej zahraničnej návštevnosti.

image

Ani Tatry, ani Bratislava. Počty turistov spred pandémie pokorila úplne iná oblasť Slovenska

V súhrne za prvých sedem mesiacov 2023 sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo 3,2 milióna hostí, čo predstavuje medziročný nárast o takmer 30 percent.

Do celkového počtu návštevníkov v porovnateľnom období roka 2019 chýbalo deväť percent hostí. Počet cudzincov narástol medziročne takmer o polovicu, domáca návštevnosť sa zvýšila o 18 percent.

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 11:24