Igor Matovič a Milan Uhrík. Koláž: Archív
StoryEditor

Pri potvrdeniach pre cudzincov treba zmeny, zhodujú sa Matovič a Uhrík

10.09.2023, 13:58
Autor:
TASRTASR

Šéf OĽANO skritizoval, že poslancom parlamentu sa zatiaľ k potvrdeniam pre cudzincov nepodarilo otvoriť rokovanie.

Líder OĽANO a priatelia Igor Matovič a šéf mimoparlamentného hnutia Republika Milan Uhrík sa zhodujú na potrebe zmien pri potvrdeniach o zotrvaní na území Slovenska cudzincom. Vyplýva to z ich vyjadrení v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. 

Matovič skritizoval, že poslancom parlamentu sa zatiaľ k potvrdeniam pre cudzincov nepodarilo otvoriť rokovanie. "Naše hnutie hlasovalo za to, aby sme schôdzu schválili, aby bola spustená a aby sme problém s migráciou vyriešili," pripomenul. 

Aj podľa Uhríka je potrebné urobiť zmeny pri vydávaní potvrdení. Poukázal na to, že aj poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom hnutí Republika otvorenie schôdze k tejto veci podporili. Uhrík volá po zavedení kontrol štátnych hraníc. Skritizoval zároveň opatrenia súčasnej vlády proti nelegálnej migrácii. 

Politici diskutovali aj o stave slovenského zdravotníctva. Uhrík vysvetlil, že Republika nepodporila otvorenie mimoriadnej schôdze k stabilizácii pediatrií, pretože išlo podľa nej o hasenie situácie nedomysleným spôsobom. Nesúhlasili napríklad s návrhom zvýšenia poplatkov na urgentoch a ambulantných pohotovostiach.

Riešením krízy je podľa Uhríka napríklad rozšírenie zdravotníckeho vzdelávania. "Treba sa dohodnúť so staršími lekármi, aby tu ešte pár rokov vydržali a treba rýchlo nahnať mladých lekárov na školy," doplnil. 

Matovič skritizoval, že sa rokovanie k pediatrom neotvorilo. Problém treba podľa neho riešiť akútne. Navrhuje tiež viac peňazí pre lekárov na ambulantných pohotovostiach, čo podporuje aj Uhrík. Líder OĽANO a priatelia zároveň súhlasí s navýšením počtu medikov na fakultách. Rovnako odmieta navýšenie poplatkov na urgentoch a pohotovostiach. 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 14:25