StoryEditor

Slovensko dostane z Únie za zimný balík pomoci Ukrajine 5,5 milióna eur

10.09.2023, 13:18
Autor:
TASRTASR

Rezort obrany vníma okrem refundácie nákladov z európskeho fondu ako ocenenie pomoci Slovenska voči napadnutej Ukrajine aj intenzívnu spoluprácu so spojencami a partnermi na posilnení národných spôsobilostí.

Slovensko dostane z Európskeho mierového nástroja (EPF) za tzv. zimný balík pomoci Ukrajine 5,5 milióna eur. V dohľadnom čase by sa už malo diskutovať aj o preplatení darovaného materiálu za obdobie od februára do mája, v ktorom Slovensko darovalo stíhačky MiG-29. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Mária Precner.

"Celková hodnota poskytnutého vojenského materiálu Ukrajine je približne 673 miliónov eur," priblížila hovorkyňa. Z EPF bolo dosiaľ celkovo preplatených 82 miliónov eur. Rezort obrany vníma okrem refundácie nákladov z európskeho fondu ako ocenenie pomoci Slovenska voči napadnutej Ukrajine aj intenzívnu spoluprácu so spojencami a partnermi na posilnení národných spôsobilostí. 

Ministerstvo poukázalo napríklad na 15 tankov Leopard 2, ktoré sme získali od Nemecka ako náhradu za darované bojové vozidlá pechoty sovietskej výroby. Nemecko tiež natrvalo a bezodplatne poskytlo Slovensku dva komplety protivzdušnej obrany Mantis v hodnote 225 miliónov eur. Taliansko poskytuje systém protivzdušnej obrany SAMP/T.

Rezort pripomenul aj poskytnutie finančného daru USA vo výške 200 miliónov eur v rámci programu Foreign Military Financing, ktorý USA poskytli Slovensku ako uznanie za solidaritu preukázanú Ukrajine.

"Vláda USA taktiež ponúkla Slovensko možnosť odkúpiť 12 nových bojových vrtuľníkov AH-1Z Viper za výrazne výhodných podmienok," upozornila hovorkyňa. Spojenci z krajín V4 a Nemecka tiež bezodplatne podporujú Slovensko pri ochrane nášho vzdušného priestoru prostriedkami ich nadzvukového letectva.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 22:51