StoryEditor

Lídri krajín G20 si uctili pamiatku Mahátmu Gándhího

10.09.2023, 10:28
Autor:
TASRTASR

Väčšina z účastníkov vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona či britského premiéra Rishiho Sunaka, ktorý má indický pôvod, kráčala naboso. Americký prezident Joe Biden a niekoľkí ďalší mali na nohách ľahkú plstenú obuv.

Lídri členských krajín zoskupenia G20 v sobotu navštívili pamätník Mahátmu Gándhího, vodcu indického hnutia za nezávislosť. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Štátnikov po príchode k pamätníku v Naí Dillí privítal indický premiér Naréndra Módí. Počas slávnosti položili na mieste vence a uctili si Gándhího minútou ticha.

Väčšina z účastníkov vrátane Módího, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona či britského premiéra Rishiho Sunaka, ktorý má indický pôvod, kráčala naboso. Americký prezident Joe Biden a niekoľkí ďalší mali na nohách ľahkú plstenú obuv. Bežná obuv nie je na tomto mieste povolená z dôvodu prejavu úcty, vysvetľuje AFP. Nedeľa je druhým a záverečným dňom summitu G20 v Naí Dillí.

Gándhí bol na čele hnutia nenásilného odporu voči britskej vláde v Indii. Jeho úsilie prispelo k vyhláseniu nezávislosti Indie od Británie v roku 1948. V roku 1948 ho zastrelil hinduistický nacionalista, ktorý nezdieľal jeho víziu nenásilného spolužitia hinduistickej väčšiny v Indii a ostatných náboženských menšín - najmä moslimov.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 04:28