StoryEditor

Prešovský kraj trápi žltačka, v nemocnici leží 33 pacientov

08.09.2023, 16:34
Autor:
TASRTASR

V podmienkach s nízkym hygienickým štandardom v obci Červenica žije až 83 percent obyvateľov vrátane šiestich detí, ktoré ochoreli.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove je k piatku hospitalizovaných 33 pacientov s potvrdenou hepatitídou typu A (VHA), uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

Ako povedal, pri súčasnom počte pacientov nie je zo strany FNsP J. A. Reimana Prešov potrebné prijímať žiadne mimoriadne opatrenia.

Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove bolo v piatok hlásených päť nových laboratórne potvrdených ochorení na VHA. Z toho tri prípady v obci Červenica a dva v obci Lesíček.

image

Čisté ruky môžu zachrániť život

V obci Červenica hygienici zaznamenali od 8. septembra celkovo šesť chorých na VHA. V podmienkach s nízkym hygienickým štandardom tam podľa hygienikov žije 83 percent obyvateľov obce vrátane šiestich detí, ktoré ochoreli.

V obci Tuhrina hygienici od prvého prípadu 4. septembra evidujú celkovo šesť chorých na VHA. Celkovo 66 percent obyvateľov obce žije podľa hygienikov v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom bývania, v ktorých žije aj šesť detí s potvrdeným ochorením na VHA.

Hygienici v piatok nariadili opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení, a to pre všetky fyzické osoby s trvalým pobytom v obci Tuhrina a Červenica vo veku od jedného roku do 15. roku života vrátane.

Sú povinní podrobiť sa lekárskemu dohľadu a aktívnej imunizácii - očkovaniu. V spomínaných obciach tiež platí zákaz organizovať hromadné podujatia.

image

Špinavé ruky: Aké patogény skrývajú? Môže to mať vážne následky

Ako uvádza RÚVZ v Prešove na svojej webstránke, medzi ďalšie prijaté opatrenia zo strany hygienikov patrí informovanie zástupcov obcí Tuhrina a Červenica o výskyte ochorení v obci a potrebe informovania občanov o prevencii ochorenia.

Rovnako informovanie vedenia Slovenskej pošty, autobusového dopravcu, ako aj vedenia jednotlivých školských zariadení o výskyte ochorenia i potrebe dôkladnej dezinfekcie či už autobusov, ako aj jednotlivých priestorov.

V obci Lesíček, kde sa vyskytli spomenuté dva nové prípady VHA, hygienici evidujú od 6. júla k piatku celkovo 45 prípadov. Čo sa týka výskytu žltačky u personálu a stravníkov stravovacej prevádzky v Prešove, nové prípady tam hygienici nezaznamenali. Doteraz ich evidujú celkovo deväť.

01 - Modified: 2023-08-30 14:03:08 - Feat.: - Title: V prešovskej nemocnici je hospitalizovaných 30 ľudí so žltačkou 02 - Modified: 2023-08-30 11:57:35 - Feat.: - Title: Dosiaľ neznámy kmeň covidu, cholera aj žltačka. Prichádzajú k nám nové epidémie? 03 - Modified: 2023-06-28 12:25:04 - Feat.: - Title: Nechávate posteľné prádlo aj týždeň neprevlečené? Je na ňom viac baktérií ako na záchodovej doske 04 - Modified: 2023-04-16 17:50:00 - Feat.: - Title: Pri kontrolách sa vo februári najviac nedostatkov zistilo v hygiene 05 - Modified: 2023-04-08 05:18:41 - Feat.: - Title: V týchto lokalitách vyhlásili pre žltačku mimoriadnu situáciu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 05:05