StoryEditor

Vydavatelia z mnohých krajín spoločne volajú po zásadách pre umelú inteligenciu

08.09.2023, 15:14
Autor:
ČTKČTK

Hlavnými osami požiadaviek v štvorstrannom dokumente sú etika, transparentnosť a zodpovednosť prevádzkovateľov AI.

Celkovo 26 vydavateľských a novinárskych organizácií z celého sveta, vrátane českej Únie vydavateľov, zverejnilo v stredu spoločné vyhlásenie, v ktorom volajú po prijatí zásad pri využívaní umelej inteligencie.

Prezentujú sa ako predstavitelia tisícov kreatívnych pracovníkov z mediálneho i knižného prostredia a žiadajú, aby AI pri učení sa z ich podkladov rešpektovala duševné vlastníctvo, odkazovala na zdroje použitých informácií alebo rešpektovala pravidlá hospodárskej súťaže a zákony. Pod dokument sa podpísala napríklad Európska rada vydavateľov alebo Svetová asociácia vydavateľov spravodajstva. O podpise dokumentu dnes informovala Únia vydavateľov.

"Hoci technológia umelej inteligencie prinesú verejnosti, tvorcom obsahu, podnikom a celej spoločnosti značné výhody, predstavujú tiež riziká pre udržateľnosť tvorivých odvetví, dôveru verejnosti vo vedomosti, žurnalistiku, vedu a zdravie našich demokracií," uviedli vydavatelia vo vyhlásení.

Hlavnými osami požiadaviek v štvorstrannom dokumente sú etika, transparentnosť a zodpovednosť prevádzkovateľov AI. Vývojári aj prevádzkovatelia AI, ktorí svoj softvér pomocou čerpania dát z už existujúcich textov učia tvoriť nový obsah, by mali rešpektovať duševné vlastníctvo a s ním spojené právne normy. Autori pôvodných textov totiž do ich vzniku investovali a ich vklad by mal byť chránený, myslia si vydavatelia.

Dodávajú tiež, že správcovia AI by mali "zabezpečiť transparentnosť, aby vydavatelia mohli vymáhať svoje práva v prípadoch, keď je ich obsah zahrnutý do tréningových dátových súborov", priradiť obsah pôvodným vydavateľom a priznať ich autorstvu. Upozorňujú, že by AI nemala skresľovať pôvodné diela, pracovať v súlade s ľudskými hodnotami či rešpektovať súkromie a osobné údaje užívateľov, ktorí sa rozhodli s AI spolupracovať.

Popri EPC, WAN-IFRA a českej Únii vydavateľov dokument podpísali aj vydavateľské organizácie z Dánska, Fínska, Argentíny, Brazílie, Japonska, Kanady, Kolumbie alebo Južnej Kórey.

01 - Modified: 2023-09-13 20:32:15 - Feat.: - Title: Štát musí umelú inteligenciu regulovať. Senát si pozval lídrov technológií, Musk sa bojí konca civilizácie 02 - Modified: 2023-08-31 07:26:54 - Feat.: - Title: Štyri čínske firmy uviedli na trh po schválení vládou vlastné chatboty, ktoré využívajú umelú inteligenciu 03 - Modified: 2023-08-24 19:42:34 - Feat.: - Title: Dokáže prekladať prejavy v desiatich jazykoch. Meta spustí umelú inteligenciu na písanie počítačových kódov 04 - Modified: 2023-08-20 09:51:54 - Feat.: - Title: Akcie umelej inteligencie Saxo Bank v druhom štvrťroku klesli 05 - Modified: 2023-08-16 17:46:01 - Feat.: - Title: Nvidia nepoľavuje v inováciách v umelej inteligencii
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. október 2023 01:44