StoryEditor

Vysoké školy zápasia so zlým technickým stavom internátov, upozorňuje Najvyšší kontrolný úrad

08.09.2023, 14:27
Autor:
TASRTASR

Obnova, na ktorú vláda v roku 2018 vyčlenila 50 miliónov eur, prebieha podľa úradu pomaly.

Doposiaľ využité peniaze na opravu internátov síce zvýšili komfort študentov, ale zmeny nestačia na to, aby sa ich životné podmienky priblížili štandardom v zahraničí. Upozornil na to najvyšší kontrolný úrad, ktorý pripomenul, že dôležitým faktorom pri rozhodovaní študentov pri výbere školy je popri kvalite výučby aj úroveň ďalších služieb či podmienok pre život vysokoškoláka. Informovala o tom jeho hovorkyňa Daniela Bolech Dobáková.

NKÚ upozornilo, že slovenské vysoké školy zápasia so zastaraným vybavením a zlým technickým stavom študentských domovov, na ktorých obnovu či rekonštrukciu nemajú dostatočné finančné krytie. Potrebné je podľa neho, aby vláda hľadala koncepčné a hlavne finančne udržateľné riešenia potrieb vysokých škôl, kde všetky priestory plnia nezastupiteľnú úlohu v procese prípravy absolventov.

image

Vzdušný priestor Slovenska obchádza časť letov pre vysoké náklady, ukázala kontrola NKÚ

"Študentský domov nemá byť iba miesto na prespatie, ale pokračovaním vyučovacieho a vedecko-výskumného procesu vrátane možností tvoriť, skúmať, rozvíjať osobnostný a odborný potenciál študentov," ozrejmila podpredsedníčka NKÚ Henrieta Crkoňová. Úrad preveroval obnovu internátov na šiestich verejných vysokých školách za roky 2018 až 2022.

Obnova, na ktorú vláda v roku 2018 vyčlenila 50 miliónov eur, prebieha podľa neho pomaly. Priblížil, že pre študentov bolo zmodernizovaných viac ako 3600 izieb, čiastočnou rekonštrukciou prešlo ďalších 3700 izieb, pričom v pôvodnom stave zostáva ešte tretina.

Zároveň najväčší počet nezrekonštruovaných izieb mala z kontrolovaných internátov Technická univerzita v Košiciach, a to 73 percent. Nasleduje Ekonomická univerzita v Bratislave so 696 nezrekonštruovanými izbami. Najviac izieb zrekonštruovali na Slovenskej technickej univerzite Bratislava, ich počet je 1808.

Kontrola tiež ukázala, že vysoké školy nemali poistené všetky budovy internátov. "Pričom pre vek a počet študentov, ktorí sa v priestoroch pohybujú a používajú vlastné spotrebiče, možno práve tieto zaradiť do rizikovej kategórie," ozrejmil NKÚ.

image

Plán obnovy: Najvyšší kontrolný úrad plánuje preveriť agendu rezortu zdravotníctva

Kontrolóri tiež zistili, že školy oproti opravám uprednostňovali skôr investície. Podľa NKÚ nevyužili v plnej miere viaczdrojové financovanie a spoliehali sa na zdroje štátneho rozpočtu. Školám sa zároveň nepodarilo čerpať ani peniaze z plánu obnovy v rámci dvoch výziev z roku 2022. "Nastavenie výziev zlyhalo a tým sa nevyužila príležitosť zlepšiť podmienky pre život študentov. Úspešná bola až tretia výzva z roku 2023, ktorá požadovala vytvorenie konzorcia vysokých škôl," dodal NKÚ.

Problémové sa počas kontroly ukázali podľa NKÚ hygienické štandardy, keďže školy nedodržali vyhlášku rezortu zdravotníctva o minimálnych požiadavkách na ubytovacie zariadenia. Niektoré izby v internátoch Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Prešovskej univerzity nespĺňali minimálne požiadavky na štvorcové metre. Úrad priblížil, že školy na základe výsledkov kontroly požiadali o výnimku od orgánu hygieny.

"Obhliadajúci kontrolóri narazili na plesne, zatekanie, poškodené podlahy. Niektoré priestory neboli niekoľko rokov vymaľované a nábytok či obklady v kúpeľniach neboli dlhé roky menené. Pozitívom je bezbariérovosť izieb, ktoré boli vybudované v dostatočnom počte, avšak väčšinou nespĺňali presné požiadavky normy," zhrnula Crkoňová.

01 - Modified: 2023-09-22 09:46:09 - Feat.: - Title: Systém zabezpečenia núdzových zásob ropy je podľa NKÚ netransparentný 02 - Modified: 2023-09-18 12:00:00 - Feat.: - Title: 25-ročný človek, ktorý sa po škole nevráti na Slovensko, stojí štát viac ako 2 a pol milióna eur, hovorí predsedníčka študentskej rady 03 - Modified: 2023-09-08 12:20:24 - Feat.: - Title: Stav slovenských internátov už kritizujú aj úrady. Školy na opravy kašlú, plesne a zatečené steny sú bežná prax 04 - Modified: 2023-08-25 09:23:12 - Feat.: - Title: Vzdušný priestor Slovenska obchádza časť letov pre vysoké náklady, ukázala kontrola NKÚ 05 - Modified: 2023-08-24 12:57:14 - Feat.: - Title: Minister školstva avizuje štipendiá pre študentov aj opatrenia na rozvoj vysokých škôl
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 01:50