Viac ako stovka tibetských utečencov dnes usporiadala protest v Dillí. Požadovali, aby sa čínska okupácia ich krajiny dostala na program rokovania dvojdňového summitu skupiny G20, ktorý sa v indickej metropole koná tento víkend. Informovala o tom agentúra Reuters.
Na summit už sa do Dillí začali schádzať najvyšší predstavitelia G20 vrátane amerického prezidenta Joea Bidena, britského premiéra Rishiho Sunaka či talianskej premiérky Giorgii Meloniovej. Čínsky prezident sa summitu nezúčastní; zastúpi ho premiér Li Čchiang.
"Čína obsadila našu krajinu. Preto chceme vyslať správu, že Čína nie je dôveryhodnou krajinou," povedal indickej tlačovej agentúre Ani Gönpo Dhundup, predseda Tibetského kongresu mladých, ktorý demonštráciu organizoval. "Vznášame požiadavku k premiérovi Naréndrovi Módímu a ďalším svetovým lídrom, aby počas summitu G20 rokovali o Tibete," dodal.
Čínska armáda obsadila Tibet v roku 1950. Peking trvá na tom, že je historicky neoddeliteľnou súčasťou čínskeho územia, a tvrdí, že jeho vláda tejto oblasti priniesla prosperitu a stabilitu. Čínsky komunistický režim odmieta obvinenia tibetských exulantov a ochrancov ľudských práv z represií a porušovania ľudských práv.
Pri tibetskom povstaní proti čínskej nadvláde v roku 1959 zomrelo vyše 80-tisíc Tibeťanov. Státisíce ďalších zomreli v nasledujúcich rokoch vo väzeniach, pracovných táboroch alebo v dôsledku hladomoru.