Japonská ekonomika rástla v 2. štvrťroku pomalšie, ako signalizoval predbežný odhad. Mzdy v júli klesli. To spochybňuje prognózy centrálnej banky, že solídny domáci dopyt udrží ekonomiku krajiny na ceste k zotaveniu, informujú AFP a Reuters.
Podľa spresnených údajov sa hrubý domáci produkt tretej najväčšej svetovej ekonomiky za tri mesiace do konca júna zvýšil medzikvartálne o 1,2 percenta.
Podľa rýchleho odhadu mal vzrásť o 1,5 percenta, čo by bolo najväčšie tempo od 4. štvrťroka 2020. K revízii HDP smerom nadol prispeli slabý domáci dopyt a firemné investície.
Nový revidovaný výsledok zaostal tiež za odhadmi ekonómov na úrovni 1,4 percenta.
Japonské domácnosti a podniky čelia inflácii a prudko rastúcim nákladom na energie. Domáci dopyt tak klesol o 0,6 percenta namiesto o 0,3 percenta pri predbežných údajoch.
Kapitálové investície podnikov sa znížili o 1 percento, hoci rýchly odhad naznačoval, že sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nezmenili.
Vládne výdavky medzitým stagnovali, zatiaľ čo podľa pôvodného odhadu mali stúpnuť o 0,1 percenta. Čistý obchod zároveň pozitívne prispel k HDP, keďže vývoz ožil a vzrástol o 3,1 percenta, ale dovoz klesol, už tretí štvrťrok po sebe, a to o 4,4 percenta.
V medziročnom porovnaní japonská ekonomika vzrástla v apríli až júni o 4,8 percenta, namiesto pôvodne odhadovaných 6 percent. Ekonómovia pritom očakávali revíziu jej rastu na 5,5 percent.