StoryEditor

Pediatri sú rozhorčení z diania v parlamente, apelujú na prijatie zmien

07.09.2023, 16:00
Autor:
TASRTASR

Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti opätovne vyzvala politikov, aby situáciu v pediatrii riešili.

Pediatri sú znepokojení a rozhorčení z diania v Národnej rade. Upozorňujú, že neprijatie zmien pre pediatriu bude mať vplyv na rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti opätovne vyzvala politikov, aby situáciu v pediatrii riešili.

Pediatri vyjadrili rozhorčenie nad neúspešným otvorením štvrtkovej mimoriadnej schôdze, na ktorej sa malo okrem iného hlasovať o skrátení fungovania ambulantných pohotovostí či zvýšení poplatkov na urgentoch a pohotovostiach. V tejto súvislosti opäť vyzvali politikov, aby prevzali zodpovednosť a pridali sa k záchrane "potápajúcej sa lode".

"V prípade, že zajtra nebude otvorená schôdza a nebudú prijaté žiadne opatrenia - bez ohľadu na oficiálne vyjadrenia politikov prečo a kvôli čomu, vezmeme na vedomie, že politici tejto krajiny nechali pediatrov, aby sa zariadili. Budeme nútení pripraviť také opatrenia, ktoré nám umožnia zabezpečiť aspoň základné a neodkladné fungovanie zdravotnej starostlivosti o deti," uviedli pediatri.

Varujú, že v miestach, kde je situácia neúnosná, nebude možné poskytovať zdravotnú starostlivosť v takom rozsahu ako doteraz.

"V miestach, kde nesú kolegyne a kolegovia na svojich pleciach neúnosné množstvo práce v dennej či pohotovostnej službe, prispôsobia svoju činnosť svojim možnostiam a nebudú viac robiť na úkor svojho fyzického či psychického zdravia," dodala SSPPS SLS.

Skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí prináša návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti. Poslanci o nej mali rokovať na štvrtkovej mimoriadnej schôdzi parlamentu, ktorú sa nepodarilo otvoriť. Opäť sa ju pokúsia otvoriť v piatok.

Na opatreniach sa zhodli aj zástupcovia ambulancií a nemocníc počas okrúhleho stola na pôde ministerstva zdravotníctva.

Rezort ich navrhol potom, ako vyše 400 pediatrov podalo výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb pre nedostatok personálu a ich preťaženosť.

 

01 - Modified: 2023-09-20 08:18:48 - Feat.: - Title: Poslanci nebudú rokovať o návrhu Smeru-SD obnoviť kontroly na hraniciach 02 - Modified: 2023-09-12 17:30:00 - Feat.: - Title: Ako pediatrička pracovala len tri roky a už mala blízko k vyhoreniu. Zákonník práce bol porušovaný neustále 03 - Modified: 2023-09-11 14:02:14 - Feat.: - Title: Politici pomocnú ruku vláde nepodajú a Ódor stráca nadhľad 04 - Modified: 2023-09-08 11:34:47 - Feat.: - Title: Politická fraška. Demokrati kritizujú SaS za hlasovanie o pediatroch 05 - Modified: 2023-09-08 09:30:20 - Feat.: - Title: Situácia s pediatrami je kritická, zvolám krízové rokovania, vraví minister zdravotníctva
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
20. september 2023 14:09