StoryEditor

V okrese Veľký Krtíš nebol pre migráciu doteraz žiadny vážny incident

07.09.2023, 11:28
Autor:
TASRTASR

Nelegálnych migrantov umiestnili vo Veľkom Krtíši v jednej z hál súkromnej spoločnosti. V uplynulých dňoch ich tam bolo podľa zástupcov veľkokrtíšskeho mestského úradu aj vyše 700.

 V okrese Veľký Krtíš nebol v súvislosti s nelegálnou migráciou doteraz žiadny vážny bezpečnostný incident. Uviedli to z tlačového odboru ministerstva vnútra s tým, že to isté platí pre celé územie Slovenska.

Rezort dodáva, že cudzinci prichádzajú v skupinách so vzájomnými väzbami a je to v počtoch, ktoré niekedy presahujú kapacitné možnosti spoločného presunu na registráciu na oddelenie cudzineckej polície.

V niektorých prípadoch tak môžu z ich strany byť prejavy emotívne.

"V takýchto prípadoch príslušníci operatívne rozhodnú o výmene konkrétnych osôb tak, aby sa situácia upokojila," objasňuje ministerstvo.

Nelegálnych migrantov umiestnili vo Veľkom Krtíši v jednej z hál súkromnej spoločnosti. V uplynulých dňoch ich tam bolo podľa zástupcov veľkokrtíšskeho mestského úradu aj vyše 700.

V hale je registračné miesto evidencie a dočasného umiestnenia cudzincov, ktorí neoprávnene prekročili štátnu hranicu Slovenska. Štátny tajomník rezortu vnútra Martin Královič tvrdí, že pracujú na zásadnom znížení počtu migrantov v tejto hale.

Hygienička Slávka Ďurišová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Veľkom Krtíši poznamenala, že výrobná hala je v prenájme ministerstva vnútra.

"Keďže nemáme dozor nad zariadeniami ministerstva, nevydávame ani protiepidemické opatrenia. Zatiaľ ochorenia hlásené nie sú," podotkla.

Zdôraznila, že konať môžu až v prípade, keď budú ohrozovaní prenosnými ochoreniami obyvatelia mesta a okresu. "Vtedy máme kompetenciu vykonávať protiepidemické opatrenia na predchádzanie a šírenie ochorení," spresnila.

Okresný úrad vo Veľkom Krtíši, ktorý pre nelegálnu migráciu vyhlásil 1. septembra mimoriadnu situáciu, však už prijal v regióne viaceré opatrenia. Súvisia napríklad so stravou pre cudzincov i zachovaním zdravia miestnych obyvateľov.

Ministerstvo vnútra informuje, že zo Sýrie v súčasnosti vysídlili štyri milióny osôb. Celková tranzitná migrácia podľa rezortu vzrástla na území Slovenska v medziročnom porovnaní o viac ako 900 percent.

Premiér Ľudovít Ódor vyhlásil, že nelegálna migrácia nepredstavuje pre Slovensko bezprostrednú hrozbu. Situácia je podľa neho pod kontrolou. Migranti na Slovensku podľa predstaviteľov vlády nechcú ostať a smerujú najmä do Nemecka.

01 - Modified: 2023-09-19 17:24:45 - Feat.: - Title: Lotyšsko zatvorilo jeden hraničný priechod s Bieloruskom 02 - Modified: 2023-09-16 15:23:42 - Feat.: - Title: Talianska pobrežná stráž našla na palube lode s migrantmi mŕtveho novorodenca 03 - Modified: 2023-09-16 13:32:47 - Feat.: - Title: Šéfka Európskej komisie zavíta kvôli migrantom na taliansky ostrov Lampedusa, Meloniová chce misiu EÚ 04 - Modified: 2023-09-16 13:15:20 - Feat.: - Title: Nemecko bude opätovne prijímať azylantov z Talianska 05 - Modified: 2023-09-16 11:08:28 - Feat.: - Title: Poľská vláda čelí škandálu s úplatkami za vydávanie víz pre migrantov
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 05:25