StoryEditor

Správa TANAP-u vybrala počas letnej sezóny rekordnú sumu na pokutách

06.09.2023, 14:50
Autor:
TASRTASR

Stále viac sa podľa riaditeľa ochranári stretávajú s arogantným správaním zo strany návštevníkov. Dodal, že sa tomu budú musieť v budúcnosti prispôsobiť.

Vo Vysokých Tatrách počas letnej sezóny vybrali rekordnú sumu na pokutách za nedodržiavanie pravidiel. Riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko potvrdil, že najčastejšie sa stretávali s pohybom turistov mimo vyznačených chodníkov či kúpaním sa a bivakovaním v územiach, kde je to zakázané. Ochrancovia prírody sa okrem arogantného správania stretli prvýkrát aj s fyzickým napadnutím.

"Tá suma je takmer 6000 eur za dva mesiace, je to adekvátne návštevnosti, vysokým teplotám a možno tomu, že táto spoločnosť prestala rešpektovať nejaké usmernenia. Sú to chronicky opakujúce sa porušenia, keď si návštevník mýli mestský park s národným parkom. Ak si neuvedomujeme hodnotu prírodného bohatstva, čoskoro nás to dobehne, či už cez klimatické zmeny, nedostatok čistej vody alebo iné. Les vytvára podmienky pre život chránených živočíchov a blahodarne vplýva aj na človeka," skonštatoval Majko.

image

Správa Tatranského národného parku po novom spolupracuje s poľskými strážcami

Problémy sa podľa neho v posledných rokoch stupňujú a ľudia si neuvedomujú, že v národnom parku nemôžu robiť všetko, čo sa im páči. Často sa strážcovia stretli napríklad s navoľno pustenými psami. Nedávno sa v médiách objavilo video, na ktorom sa ľudia kúpu v Studenovodských vodopádoch. Ochranári okrem toho našli turistu bivakovať pri Batizovskom plese.

"Potom sme mali prípad, keď do našich pracovníkov strkali turisti ubytovaní v Tatranských Zruboch, ktorí sa pohybovali mimo značeného chodníka na Končistej," dodal Majko s tým, že ide o útok na verejného činiteľa a prípad už riešia orgány činné v trestnom konaní.

Stále viac sa podľa riaditeľa ochranári stretávajú s arogantným správaním zo strany návštevníkov. Dodal, že sa tomu budú musieť v budúcnosti prispôsobiť. "Keď sme fasovali donucovacie prostriedky, som pevne veril, že ich nikdy nebudeme musieť použiť, zjavne dozrela doba, že sa nám zídu putá, obranné spreje a obušky," uzavrel Majko.

01 - Modified: 2023-07-25 13:10:46 - Feat.: - Title: Výšky pokút za colné priestupky by sa mohli upraviť, upraviť sa môže aj spôsob platby 02 - Modified: 2023-07-25 12:38:04 - Feat.: - Title: Správa Tatranského národného parku po novom spolupracuje s poľskými strážcami 03 - Modified: 2023-07-13 08:00:00 - Feat.: - Title: Táto európska krajina je vzorom pre všetkých. Firmy znečisťujúce životné prostredie budú čeliť neobmedzeným pokutám 04 - Modified: 2023-07-12 10:00:55 - Feat.: - Title: Enviropolícia zastavila trestné stíhanie maloletých v prípade požiaru v národnom parku 05 - Modified: 2023-07-05 05:44:59 - Feat.: - Title: Úrad na ochranu osobných údajov vlani uložil 52 pokút spolu vo výške viac než 60-tisíc eur
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 00:41