StoryEditor

Digitalizácia samospráv by mohla byť podľa rezortu informatizácie vykonaná aj cez cloudové služby

05.09.2023, 13:42
Autor:
TASRTASR

Účastníci workshopu diskutovali o digitalizácii územnej samosprávy s cieľom prepojiť potreby územia v rámci budovania digitálneho štátu, so širším kontextom štátnej stratégie v tejto oblasti.

Príležitosť na spoluprácu Česka a Slovenska je v plánovaní a budovaní digitálnych služieb pre samosprávu, a to prostredníctvom cloudových služieb a využívaní opensource softvéru. Uviedol to v utorok štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Martin Bezek na workshope Výzvy budovania digitálneho štátu, verejnej správy a mapovania územia 2024+. Medzi zúčastnenými bolo taktiež DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska a Združenie miestnych samospráv Českej republiky.

Zúčastnení diskutovali o digitalizácii územnej samosprávy s cieľom prepojiť potreby územia v rámci budovania digitálneho štátu, so širším kontextom štátnej stratégie v tejto oblasti. "Pre zlepšenie procesu elektronizácie a digitalizácie na Slovensku je kľúčové nielen dokončiť už rozbehnuté IT projekty, ale aj otvoriť diskusiu o budúcom rozvoji obcí a regiónov v tomto smere," doplnil Bezek.

image

Minister investícií pre HN: Stámilióny pre Slovensko sa zasekli. Prioritou je veľký projekt pri Košiciach

Združenie elektronizácie prevádzkuje informačný systém DCOM, ktorý vďaka prepojeniu s množstvom ďalších informačných systémov, registrov štátu a prepojeniam na účtovníctvo a registratúru ponúka samosprávam automatizáciu ich úkonov pre občanov a podnikateľov.

Poskytuje elektronické služby od správy daní a poplatkov, cez ohlasovacie a registračné povinnosti až po vydávanie rybárskych lístkov. Jeho služby využíva viac ako 70 percent všetkých slovenských obcí a miest.

"Dnešný workshop bol príležitosťou zdieľať cenné poznatky na medzinárodnej úrovni a prispieť do diskusie o procese digitalizácie štátu. Vidíme veľký priestor na ďalší rozvoj nášho informačného systému vďaka inšpirácii z Českej republiky a jej skúsenostiam so zberom dát a ich následnou analýzou, ktorá je kľúčová pre regionálny rozvoj riadený na základe dát," zhrnula výkonná riaditeľka DEUS Katarína Vladár Lešková.

České združenie samospráv prevádzkuje systém AGIS, ktorý spája na jednom mieste údaje o obciach z rôznych registrov a databáz i z unikátneho terénneho šetrenia a prehľadne ich sprístupňuje online. "Dosiahnutie určitého stupňa digitalizácie údajov je v tomto ohľade základným východiskom a nás teší každá iniciatíva vedúca k výmene skúseností v tejto oblasti," dodala poslankyňa Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR a predsedníčka združenia samospráv Eliška Olšáková.

01 - Modified: 2020-09-28 15:10:15 - Feat.: - Title: Odborník o digitalizácii na Slovensku: Remišovej plán je nereálny, tvrdí 02 - Modified: 2020-09-28 13:43:42 - Feat.: - Title: Štátna IT firma sa nedá vybudovať za jedno volebné obdobie, tvrdí IT odborník Emil Fitoš 03 - Modified: 2020-09-07 20:52:52 - Feat.: - Title: Gröhling chystá novinku. Online skúšky budú celoslovenské 04 - Modified: 2020-06-19 17:08:51 - Feat.: - Title: Tajní dali na stôl kľúčové dáta v kauze Govnet. Polícia dostala príkaz mlčať 05 - Modified: 2020-05-26 08:57:47 - Feat.: - Title: Remišová: Prioritou je transparentnosť. Začať sa dá aj v malom
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. október 2023 19:32