Indonézia dnes na úvod summitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) varovala členské štáty, aby sa nenechali zatiahnuť do súperenia medzi svetovými veľmocami.
Vrcholné stretnutie, ktoré hostí indonézska metropola Jakarta, sa podľa agentúry Reuters bude zaoberať okrem iného situáciou v Barme, kde sa pred viac ako dvoma rokmi chopila moci vojenská junta, cezhraničnou kriminalitou či ekonomikou regiónu. Účastníci by mali rokovať aj o pravidlách správania sa v Juhočínskom mori, ktorého veľkej časti si nárokuje Čína.
Výzvy budúcnosti
"Budúce výzvy sú kvôli súpereniu veľmocí čím ďalej zložitejšie. Krajiny ASEAN sa zhodli, že nesmú slúžiť ako prostredník žiadnych mocností a že budú vzájomne spolupracovať v záujme mieru, stability a prosperity," vyhlásil v otváracom prejave indonézsky prezident Joko Widodo.
Desať členov bloku, ktorý je dlhodobo kritizovaný ako diskusné fórum bez skutočnej moci, sa na summite budú predovšetkým snažiť nájsť spoločnú pozíciu ku kríze v Barme, ktorá je tiež členom združenia.
ASEAN a barmská junta podpísali v roku 2021 päťbodový plán na ukončenie násilia a začatie rozhovorov medzi armádou a priaznivcami opozičnej vodkyne Do Aun Schan Su Ťij, ktorej strana vyhrala v Barme posledné demokratické voľby.
Zatiaľ čo Malajzia v pondelok vyzvala na prijatie prísnych opatrení proti barmským generálom, ktorí bránia napĺňaniu mierového plánu, Thajsko sa snaží do dialógu zahrnúť aj šéfov barmskej junty, píše agentúra Reuters.
Agentúra AFP uviedla, že v návrhu spoločného komuniké summitu, do ktorého mala možnosť nahliadnuť, zostala pasáž o Barme prázdna, čo naznačuje nedostatok konsenzu ohľadom barmskej krízy.
Rastúca rivalita medzi Čínou a USA
Summit sa koná v čase rastúcej rivality medzi Čínou a Spojenými štátmi o vplyv v regióne. Niektoré členské štáty ASEAN udržujú blízke diplomatické, obchodné a vojenské vzťahy s Pekingom, zatiaľ čo iné sú opatrnejšie.
Nové obavy z rozpínavosti Číny v oblasti vyvolalo pred niekoľkými dňami zverejnenie oficiálnej čínskej mapy, na ktorú si Čína nárokuje veľkú časť Juhočínskeho mora. Štáty ASEAN ako Malajzia, Vietnam a Filipíny, ktoré si na vody v Juhočínskom mori tiež robia nároky, mapu odmietli. Kauza zdôraznila naliehavosť dlho odkladaných rokovaní o pravidlách správania v Juhočínskom mori, píše Reuters.
Neskôr tento týždeň sa lídri ASEAN zúčastnia východoázijského summitu, ktorý zahŕňa aj Čínu, Indiu, Japonsko, Rusko a Spojené štáty. Americký, čínsky ani ruský prezident ale neprídu. USA bude reprezentovať viceprezidentka Kamala Harrisová, Čínu premiér Li Čchiang a Rusko minister zahraničia Sergej Lavrov.