StoryEditor

Slovenská akadémia vied udelila svoje najprestížnejšie ocenenia

04.09.2023, 13:47
Autor:
TASRTASR

Slávnostné podujatie, ktoré sa konalo v Smoleniciach, zdôraznilo vynikajúce výsledky dosiahnuté vo vedeckovýskumnej práci a v popularizácii vedy.

Slovenská akadémia vied opätovne ocenila svojich špičkových vedeckých pracovníkov. Slávnostné podujatie, ktoré sa konalo v pondelok v Kongresovom centre SAV v Smoleniciach, zdôraznilo vynikajúce výsledky dosiahnuté vo vedeckovýskumnej práci a v popularizácii vedy. Informoval o tom Martin Bystriansky z referátu pre komunikáciu a médiá SAV.

V kategórii výsledkov vedeckovýskumnej práce za rok 2022 získal ocenenie Daniel Kupka a kolektív z Ústavu geotechniky SAV za prípravu a vypracovanie metodiky a technológie čistenia podzemných a banských vôd v lokalitách Bratislava-Vrakuňa a Nižná Slaná.

Taktiež v tejto kategórii ocenili Máriu Omastovú a jej kolektív z Ústavu polymérov SAV za ich interdisciplinárny výskum nanomateriálov a polymérnych kompozitov a nanokompozitov.

Oľga Malkin z Ústavu anorganickej chémie SAV získala cenu za svoju prácu s názvom Ako rozlíšiť medzi väzbovými a neväzbovými dráhami spin-spinovej interakcie: Všeobecné prístupy aplikované na komplexné JPP a JPSe skalárne dráhy.

Branislav Šprocha z Centra spoločenských a psychologických vied SAV bol ocenený za súbor prác týkajúcich sa transformačného procesu rodinného a reprodukčného správania obyvateľstva Slovenska po roku 1989.

Ceny za popularizáciu vedy a spoločenské aplikácie vedy získali kolektívy moderátorov popularizačného formátu Vedecký podcast SAV v zložení Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, Soňa Gyárfáš Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV.

Peter Gömöry z Astronomického ústavu SAV bol ocenený za jeho komplexný prínos k prezentácii paneurópskeho projektu Európskeho slnečného ďalekohľadu na Slovensku a ďalších popularizačných aktivít.

Tento rok bola cena za popularizáciu vedy v mediálnej obci udelená Soni Gyarfašovej za prispievanie k popularizácii slovenskej historickej vedy a ostatných spoločenských vied v RTVS.

01 - Modified: 2023-09-12 09:56:25 - Feat.: - Title: Našej krajine chýba jasná definícia energeticky chudobnej domácnosti, tvrdí Slovenská klimatická iniciatíva 02 - Modified: 2023-08-02 10:28:08 - Feat.: - Title: Na stavbe industriálneho parku vo Valalikoch sa našli jedinečné nálezy 03 - Modified: 2023-06-23 09:57:47 - Feat.: - Title: Užšiu spoluprácu univerzít a SAV považujem za nesmierne dôležitú, uviedol jej predseda 04 - Modified: 2023-06-23 08:02:39 - Feat.: - Title: SAV má v slovenskom výskumnom prostredí nezastupiteľné miesto, tvrdí štátny tajomník ministerstva školstva 05 - Modified: 2023-04-07 22:00:54 - Feat.: - Title: Lacná montážna dielňa už nezaberá. Slovenský kurz majú otočiť dve veľké centrá v Bratislave
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 09:38