StoryEditor

Na Cypre opäť došlo k útokom voči migrantom, polícia zadržala 13 extrémistov

02.09.2023, 18:12
Autor:
TASRTASR

Veľký prílev migrantov vyvoláva na Cypre napätie, pretože tamojšie úrady majú problém postarať sa o nich.

V reakcii na násilné protesty proti utečencom a migrantom sa v sobotu na cyperskom prístavom meste Limasol konala mimoriadne rokovanie za účasti príslušných ministrov a vedúcich predstaviteľov polície, civilnej obrany a hasičského zboru.

350 výtržníkov

Ako uviedla agentúra DPA, šlo o reakciu na udalosti z piatka večera, keď v meste Limasol približne 350 výtržníkov v kapucniach útočilo na prisťahovalcov a ich obchodné prevádzky, pričom skandovali: "Cyprus je grécky" a útočili na ľudí s "nesprávnou" farbou pleti.

Polícia páchateľov, ktorí podpaľovali odpadkové koše, rozbíjali výklady obchodov a hádzali zápalné fľaše, rozohnala pomocou slzotvorného plynu. Počas svojho zásahu polícia zatkla 13 ľudí označených miestnymi médiami za pravicových extrémistov.

Cyperské médiá v súvislosti s piatkovými udalosťami kritizovali aj políciu, ktorá podľa nich situáciu nezvládla.

image

Erdogan obvinil členov misie OSN na Cypre z podnecovania násilností

DPA pripomenula, že minulý víkend sa terčom podobných útokov stali najmä migranti zo Sýrie. Polícia bola vtedy nútená použiť proti útočníkom slzotvorný plyn a vodné delo. Ďalšie násilnosti nasledovali v pondelok večer.

Cyperský prezident Nikos Christodulidis odsúdil piatkové násilnosti a zábery z nich, ktoré odvysielali cyperské médiá, označil za "obrazy hanby". Naznačil súčasne, že násilnosti spáchali skupiny výtržníkov bez prepojenia s migračnou krízou. Dodal, že úradom sa za posledných šesť mesiacov podarilo výrazne obmedziť príchod migrantov a zvýšiť ich repatriáciu.

Napätie

Veľký prílev migrantov vyvoláva na Cypre napätie, pretože tamojšie úrady majú problém postarať sa o nich. Úrady opakovane uvádzajú, že migranti tvoria približne šesť percent populácie ostrova, čo je viac ako päťkrát viac ako priemer v iných členských krajinách Európskej únie.

Agentúra DPA dodala, že utečenecké tábory na Cypre sú preplnené a na mnohých miestach sú to skôr getá, kde ľudia žijú v chudobe.

Cyprus je od roku 1974 rozdelený  na severnú časť, ktorú okupuje Turecko, a medzinárodne uznávanú Cyperskú republiku, ktorá je  od roku 2004 členským štátom EÚ.

Cyperské vlády sa opakovane sťažujú, že migranti legálne cestujú z Turecka na sever Cypru a odtiaľ prechádzajú cez zelenú hranicu do južnej časti Cypru, čím sa dostanú do EÚ.

01 - Modified: 2023-09-22 16:40:52 - Feat.: - Title: Cyprus chce po Európskej únii, aby označila časť Sýrie za bezpečnú kvôli návratu migrantov 02 - Modified: 2023-09-04 15:13:52 - Feat.: - Title: Cyperská polícia zadržala Izraelčanov obvinených zo znásilnenia 20-ročnej Britky 03 - Modified: 2023-09-03 19:06:11 - Feat.: - Title: Terčom rasistických útokov na Cypre sa stali aj turisti z arabskej krajiny. Diplomat sa za incident hanbí 04 - Modified: 2023-08-30 22:00:00 - Feat.: - Title: Cyperský expert: Ak bude v odvete Aris hrať ako posledných 25 minút v Bratislave, mal by cez Slovan prejsť 05 - Modified: 2023-08-24 07:35:11 - Feat.: - Title: Český internacionál pre HN: Cyperské kluby stoja na silných legionároch, neradi však bránia. Slovan má šancu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 22:28