StoryEditor

Rezort vytvoril k reforme posudkovej činnosti vyše 30-člennú pracovnú skupinu

31.08.2023, 10:23
Autor:
TASRTASR

Pracovná skupina pripravuje jednotlivé dokumenty a pripomienkuje návrhy legislatívnych úprav, ktoré majú byť v priebehu septembra tohto roku predstavené širokej verejnosti prostredníctvom medzirezortného pripomienkového konania.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky pracuje na plnení záväzkov na zmenu starostlivosti o ľudí so zdravotným znevýhodnením, dlhodobo chorých a seniorov plynúci z Plánu obnovy a odolnosti.

Na prípravu legislatívnych zmien vytvorilo ministerstvo pracovnú skupinu, na ktorej sa podieľajú všetky relevantné subjekty. Počas septembra bude návrh legislatívnych úprav predstavený širokej verejnosti, oznámil vo štvrtok rezort práce.

K návrhu reformy posudkovej činnosti vznikla pracovná skupina, ktorú tvoria členovia vrátane zástupcov ministerstva, reprezentantov ÚPSVaR, posudkoví lekári, zástupcovia Úradu komisára pre osoby so zdravotným znevýhodnením, predstavitelia Rady vlády SR pre osoby so zdravotným postihnutím, zástupcovia Únie miest Slovenska, Združenia miest a obcí Slovenska, Združenia samosprávnych krajov Slovenskej republiky 8 a ďalší členovia z viacerých asociácií, komôr a platforiem.

Vyše 30-členná pracovná skupina sa podieľa na príprave jednotlivých dokumentov a pripomienkuje návrhy legislatívnych úprav, ktoré majú byť v priebehu septembra tohto roku predstavené širokej verejnosti prostredníctvom medzirezortného pripomienkového konania.

"Pracovnej skupine predchádzali odborné stretnutia zamestnancov rezortu práce, ústredia práce a posudkových lekárov, ktorí vytvorili návrh jednotnej metodiky posudkovej činnosti. Materiály boli zaslané členom pracovnej skupiny, s ktorými o jednotlivých materiáloch diskutujeme a pripomienky zapracovávame.

image

Od augusta sa zvýšil rodičovský príspevok. Kto má naň nárok?

Participáciou chceme docieliť efektívny posudkový systém, v ktorom bude osoba so zdravotným postihnutím v centre pozornosti," ozrejmil generálny riaditeľ sekcie sociálnej politiky na ministerstve práce Ján Gabura.

Výsledkom reformy posudkovej činnosti bude podľa rezortu práce jednotný a efektívny posudkový systém, v ktorom budú posudzovanie vykonávať iba úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, a to podľa jednotnej metodiky.

Posudzovanie komplexne zhodnotí potreby človeka s ohľadom na zdravotný stav aj sociálny rozmer osoby so zdravotným postihnutím.

Reforma posudkovej činnosti je súčasťou nevyhnutných zmien a investícií v súlade s reformou dlhodobej starostlivosti na Slovensku. Tá je naviazaná na Plán obnovy a odolnosti SR v rámci Komponentu 13: Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť.

01 - Modified: 2023-09-21 22:00:00 - Feat.: - Title: Narodilo sa vám dieťa? Máte nárok na tieto príspevky (+ sumy dávok) 02 - Modified: 2023-09-18 16:59:18 - Feat.: - Title: Nemecko požiadalo o prvú platbu z fondu obnovy a odolnosti EÚ 03 - Modified: 2023-09-14 10:22:45 - Feat.: - Title: Bývanie pre všetkých. Rezort práce prijal vyhlásenie Európskej únie k otázke boja proti bezdomovstvu 04 - Modified: 2023-09-08 10:00:00 - Feat.: - Title: Popradskú nemocnicu čaká historicky najväčšia rekonštrukcia 05 - Modified: 2023-09-02 08:27:31 - Feat.: - Title: Pomoc v hmotnej núdzi by nemala ovplyvniť tohtoročná valorizácia dávok, navrhuje rezort práce
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 06:48