Americké akcie dnes opäť rástli. Slabé údaje o ekonomike Spojených štátov totiž podporujú očakávania, že americká centrálna banka pozastaví zvyšovanie úrokových sadzieb.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si pripísal 0,11 percenta a zakončil obchodovanie na 34 890,24 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,38 percenta na 4514,87 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 0,54 percenta na 14 019,31 bodu.
Organizácia ADP dnes oznámila, že súkromní zamestnávatelia v Spojených štátoch v auguste vytvorili 177-tisíc nových pracovných miest, čo je menej, než sa predpokladalo. Analytici podľa prieskumu agentúry Reuters v priemere očakávali, že vznikne 195-tisíc nových pracovných miest. Tvorba pracovných miest v americkom súkromnom sektore prudko spomalila proti júlu, keď vzniklo 371-tisíc miest.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že ekonomika USA v druhom štvrťroku vzrástla v prepočte na celý rok o 2,1 percenta. Revidovalo tak svoj odhad z konca júla, podľa ktorého rast predstavoval 2,4 percenta.
"Slabšie údaje o zamestnanosti zmierňujú obavy investorov z budúceho zvyšovania úrokových sadzieb," uviedol analytik Rob Haworth zo spoločnosti US Bank Wealth Management. Vyššie úrokové sadzby obvykle tlačia akciový trh nadol, pretože podkopávajú hospodársky rast, prinášajú firmám drahšie pôžičky a znižujú atraktivitu akcií v porovnaní s inými investíciami, napríklad s dlhopismi.
Na devízovom trhu dnes americký dolár kvôli vyhliadkam na pozastavenie rastu úrokov v USA zostúpil na dvojtýždňové minimum voči euru aj voči košu mien.
Jednotná európska mena si voči doláru okolo 22:00 nášho času pripisovala zhruba 0,4 percenta na 1,0920 USD. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase strácal zhruba 0,3 percenta a nachádzal sa blízko 103,2 bodu.
Fed vlani začal zvyšovanie úrokových sadzieb v snahe dostať pod kontrolu infláciu. V súčasnosti sa jeho základný úrok nachádza v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je maximum od roku 2001. "Dolár klesá kvôli presvedčeniu, že Fed už urobil dosť," uviedol analytik Adam Button zo spoločnosti ForexLive.