Americký dolár zostúpil na dvojtýždňové minimum voči euru aj voči košu mien. Údaje o trhu práce v Spojených štátoch totiž podporujú očakávania, že americká centrálna banka pozastaví zvyšovanie úrokových sadzieb.
Jednotná európska mena si voči doláru dnes krátko pred 18-tou nášho času pripisovala zhruba 0,4 percenta na 1,0925 USD. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase strácal zhruba pol percenta a nachádzal sa blízko 103 bodov.
Organizácia ADP dnes oznámila, že súkromní zamestnávatelia v Spojených štátoch v auguste vytvorili 177-tisíc nových pracovných miest, čo je menej, ako sa očakávalo. Analytici podľa prieskumu agentúry Reuters v priemere očakávali, že vznikne 195-tisíc nových pracovných miest. Tvorba pracovných miest v americkom súkromnom sektore prudko spomalila oproti júlu, keď vzniklo 371-tisíc miest.
Americké ministerstvo práce navyše v utorok oznámilo, že ponuka voľných pracovných miest v krajine v júli klesla o 338-tisíc na 8,827 milióna. Dostala sa tak na najnižšiu úroveň od marca 2021. Investori teraz čakajú na správu o augustovom vývoji tvorby pracovných miest, miery nezamestnanosti a miezd v súkromnom i verejnom sektore v USA, ktorú americká vláda zverejní v piatok.
Fed vlani začal zvyšovanie úrokových sadzieb v snahe dostať pod kontrolu infláciu. V súčasnosti sa jeho základný úrok nachádza v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je maximum od roku 2001. "Dolár klesá kvôli presvedčeniu, že Fed už urobil dosť," uviedol analytik Adam Button zo spoločnosti ForexLive.
Devízové trhy teraz tiež čakajú na štvrtkovú správu o augustovom vývoji inflácie v eurozóne. Mohla by naznačiť, či Európska centrálna banka tento mesiac prikročí k ďalšiemu zvýšeniu úrokov.