StoryEditor

Račiansku ulicu v Bratislave opäť vytopilo, starosta chce problém riešiť s mestom

30.08.2023, 14:50
Autor:
TASRTASR

Mesto v minulosti uviedlo, že v prípade mimoriadne výdatných dažďov aj napriek riadnej údržbe nie je vždy možné celkom predísť a zabrániť zaplaveniu niektorých komunikácií.

V Bratislave vytopilo počas búrky v noci na utorok (29. 8.) Račiansku ulicu. Bola preto neprejazdná. Podobná situácia nastala aj v júni. Starosta bratislavskej Rače Michal Drotován informoval, že chcú problém riešiť so zástupcami hlavného mesta, požiadali ich o stretnutie.

"Posledných päť rokov bolo aj viac zrážok a nespôsobovalo to na Račianskej problémy, musí teda ísť o nejakú chybu v systéme, ktorá vznikla relatívne nedávno," napísal starosta na sociálnej sieti.

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) pre TASR nedávno uviedla, že počas prudkých lejakov dokáže behom pár minút spadnúť na určité územie aj celomesačný priemerný úhrn zrážok, čo kanalizácia nemá šancu odviesť.

"Do kanalizácie v Bratislave je zaústených aj viacero potokov, ktoré stekajú z Karpát, čo tiež spôsobuje preťaženie kanalizácie, ktorá následne nie je schopná odvádzať vodu z ulíc a tá následne spôsobuje problémy priamo v meste," skonštatovala spoločnosť.

Skokovo zvýšiť kapacitu kanalizácie, ako tvrdí, nie je možné, keďže BVS prevádzkuje len v hlavnom meste zhruba 1 400 kilometrov kanalizácií.

"Ich kompletné nahradenie väčšími priemermi by stálo stovky miliónov eur a bolo by nutné rozkopať prakticky všetky ulice. Riešením preto je predovšetkým lepší manažment vody v prírode," uviedla vodárenská spoločnosť.

Deklaruje, že kanalizačné vpusty sa rovnako ako kanalizácie čistia podľa potreby. "Raz ročne robíme monitoring celej kanalizačnej siete, každé dva týždne sa kontrolujú kritické objekty na kanalizačnej sieti," podotkli z BVS.

image

Silné búrky v Nemecku majú obeť. Muž zomrel po páde stromu na jeho stan (foto)

Mesto Bratislava v minulosti uviedlo, že v prípade mimoriadne výdatných dažďov aj napriek riadnej údržbe nie je vždy možné celkom predísť a zabrániť zaplaveniu niektorých komunikácií.

"Cieľom je vzniknuté situácie čo najrýchlejšie odstrániť. Platí, že v kritických lokalitách, akými sú napríklad podchody, umiestňujeme čerpadlá a k dispozícii má mesto aj pojazdnú techniku na odčerpávanie, ktorú nasadzuje podľa potreby," uviedli z magistrátu.

 

01 - Modified: 2023-10-04 12:08:54 - Feat.: - Title: Bratislava vyhlási obchodnú súťaž na prenájom Mýtneho domčeka pri Starom moste 02 - Modified: 2023-10-04 08:36:33 - Feat.: - Title: Časť projektu River Park II na nábreží je opäť bližšie k realizácii 03 - Modified: 2023-10-03 17:50:40 - Feat.: - Title: Oblasti Turecka zasiahnuté zemetrasením nemusia ustáť príchod zimy. Dočasné prístrešky povodniam neodolajú 04 - Modified: 2023-10-03 15:41:51 - Feat.: - Title: Tropická búrka Philippe bičuje severovýchod Karibiku prívalovými dažďami 05 - Modified: 2023-10-03 10:59:04 - Feat.: - Title: Nový logistický park prinesie viac než 600 pracovných miest do Petržalky
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 23:24