StoryEditor

Oslavy SNP v Banskej Bystrici budú bez prejavov, organizátori pristúpili k zmenám

29.08.2023, 09:02
Autor:
TASRTASR

Oslavy ukončí slávnostný koncert Štátnej opery, ktorý bude spojený s odovzdaním Ceny Múzea SNP na rok 2023.

S prístupom širokej verejnosti a bez prejavov najvyšších ústavných činiteľov sa v utorok v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici uskutočnia oslavy 79. výročia SNP. 

"Tohtoročné oslavy budú venované v prvom rade širokej verejnosti - všetkým, ktorí chcú vzdať úctu hrdinom národnooslobodzovacieho boja. Múzeum a ministerstvo obrany preto pristúpili k zmenám v organizácii podujatia," uvádzajú k oslavám ich hlavní organizátori.

Ako zdôraznili, na základe množstva atraktívnych sprievodných programov, aktívnej spolupráce mladej generácie sa múzeu podarila zásadná zmena vnímania štátneho sviatku u domácej i zahraničnej verejnosti. "Dôkazom toho je zahraničná účasť zástupcov diplomatických misií z viac ako 35 krajín sveta, ktorá prevyšuje účasť jednotlivých národov a národností v SNP," dodalo múzeum.

Oslavy sa začnú kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP o 10.00. Tradičná pietna spomienka vrátane položenia vencov z úrovne najvyšších štátnych a vládnych predstaviteľov sa uskutoční v komornejšej podobe ešte pred oficiálnym začiatkom osláv. 

Kultúrny program sa začne asi o 11.00 a vystúpia v ňom folklórny súbor Marína zo Zvolena, kapela Čendeš, Peter Lipa s kapelou a Katarína Koščová s klavírnym sprievodom Daniela Špinera. Oslavy ukončí slávnostný koncert Štátnej opery, ktorý bude spojený s odovzdaním Ceny Múzea SNP na rok 2023.

Návštevníci uvidia statické a dynamické ukážky Ozbrojených síl SR, dozvedia sa o aktivitách Vojenského historického ústavu či športového vojenského klubu Dukla Banská Bystrica. Nebude chýbať ani dobový vojenský tábor či prezentácie klubov vojenskej histórie. Múzeum SNP bude pre návštevníkov otvorené bezplatne v čase od 10.00 do 18.00.

Počas konania sa osláv SNP budú tak ako každoročne aj teraz v meste pod Urpínom dopravné obmedzenia. Týkajú sa predovšetkým ulíc Cikkerova, Kuzmányho a Kapitulská. Dotknuté miesta budú riadne označené dopravným značením. 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 20:47