StoryEditor

Sever Talianska postihli búrky, Benátky aktivovali protipovodňové hrádze

29.08.2023, 07:13
Autor:
TASRTASR

Posledné veľké záplavy sa v Benátkach vyskytli v roku 2019, keď hladina vody stúpla do výšky 187 centimetrov. Zaplavených bolo okolo vyše 80 percent rozlohy mesta.

Benátky, nazývané aj Plávajúce mesto, aktivovali v pondelok svoje systémy protipovodňovej ochrany, pretože sever Talianska bičovali búrky, dážď, krúpy a silný vietor. TASR prevzala správu z  agentúry DPA.

Najhoršie boli zasiahnuté regióny Lombardsko, kde sa nachádza obchodná metropola krajiny Miláno, ako aj Ligúria a Piemont.

Búrky spôsobili v niektorých regiónoch zmätok a viedli k menším záplavám a zosuvom pôdy či výpadkom dodávok elektriny.

Úrady v Benátkach informovali, že sa pripravujú na to, že hladina vody dosiahne v pondelok večer o meter vyššiu úroveň než obvykle. Aktivovaný bol protipovodňový systém známy pod akronymom MOSE (Mojžiš), pozostávajúci zo žltých pohyblivých hrádzí nainštalovaných pri troch vstupoch do Benátskej lagúny. Systém je v prevádzke od roku 2020.

Benátky používajú túto sústavu bariér predovšetkým v jesenných mesiacoch, keď dážď a búrky spôsobujú stúpanie hladiny. Odvtedy toto mesto zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO netrápia rozsiahle záplavy.

Posledné veľké záplavy sa v meste vyskytli v roku 2019, keď hladina vody stúpla do výšky 187 centimetrov. Zaplavených bolo okolo vyše 80 percent rozlohy Benátok.

Ešte horšia bola situácia v roku 1966, keď voda stúpla na 194 centimetrov.

Podľa príspevku talianskej civilnej ochrany na platforme X (predtým Twitter) niektoré oblasti, napríklad Lombardsko, vydali na utorok červenú výstrahu. Pre ďalšie oblasti na severe krajiny platí oranžová výstraha.

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 06:50