StoryEditor

Námestník šéfa SIS vo výbore garantoval zabezpečenie chodu tajnej služby

28.08.2023, 14:55
Autor:
TASRTASR

Tomáš Rulíšek deklaroval, že tajná služba spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Chod Slovenskej informačnej služby je zabezpečený. Poslancov Národnej rady na mimoriadnom zasadnutí kontrolného výboru o tom informoval námestník riaditeľa SIS Tomáš Rulíšek, ktorý je po odvolaní Michala Aláča z postu šéfa SIS poverený jej riadením.

Deklaroval, že tajná služba spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK). Poslancom odpovedal na otázky o liste SIS tajnej službe v Bosne a Hercegovine, ktorý sa mal týkať obvineného expolicajta Jána Kaľavského.

"Po vznesení obvinenia bývalým riaditeľom SIS nedošlo k žiadnym zmenám, pokiaľ ide o operatívne, analytické alebo iné úlohy, ktoré má spravodajská služba plniť v zmysle účinnej zákonnej úpravy," deklaroval Rulíšek.

Priblížil, že tajná služba partnerom iniciatívne poskytla informácie potrebné na to, aby si urobili reálny obraz.

Čo sa týka listu SIS do Bosny a Hercegoviny, nepotvrdil medializované informácie, že tajná služba mala pomôcť obvinenému expolicajtovi v Bosne a Hercegovine.

"Vzhľadom na skutočnosti uvádzané v niektorých médiách, vzhľadom na informácie, ktoré sa v tejto súvislosti šíria, a neodpustím si - rôzne dezinformácie alebo skreslené fakty - už nech je pôvodcom alebo prameňom týchto informácií čokoľvek alebo ktokoľvek, poskytol som výboru podklad na objektívne vyhodnotenie tejto časti obvinenia," skonštatoval. Deklaroval, že SIS už pripravuje podklady pre vyšetrovateľa.

Výbor vzal podľa predsedu Mariána Saloňa (Smer) informácie na vedomie a poslanci dostali odpovede. Námestník podľa jeho slov garantoval, že SIS je plne funkčná aj po tom, ako bol odvolaný jej riaditeľ.

Dodal, že predmetom trestného konania je okrem listu do Bosny a Hercegoviny aj správa SIS, s ktorou sa poslanci oboznámili na jar, teda ide o súčasť živých prípadov, preto sa k nim nechcel vyjadrovať.

Gábor Grendel (OĽANO) podčiarkol, že je na vyšetrovateľoch, aby porovnali stanovisko vedenia SIS so svojimi indíciami, a potom rozhodli.

K údajnému listu SIS do Bosny a Hercegoviny a jeho možnej interpretácii sa nechcel vyjadriť. Pripomenul, že aj výbor bol v utajovanom režime a podstatnejšie ako názory politikov sú závery vyšetrovateľa. "Námestník nás ubezpečil, že na dožiadania budú reagovať v krátkom čase, kladne, a poskytnú súčinnosť a všetky potrebné informácie," zdôraznil Grendel.

Nezaradený poslanec Juraj Šeliga si myslí, že list spomínaný SIS obsahoval informácie, ktoré mohli pôsobiť mätúco, a tiež nepravdivú informáciu v súvislosti s Kaľavským.

Nepovedal, či šlo o vedomú manipuláciu zo strany SIS. Zdôraznil, že list dostali aj najvyšší ústavní činitelia a že situáciu vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní. Dodal, že vo výbore dostali požadované informácie.

01 - Modified: 2023-10-03 08:24:04 - Feat.: - Title: Kaliňák ministrom obrany? Podľa informácií HN sa Smer nebude uchádzať o posty šéfa SIS ani vnútra 02 - Modified: 2023-10-02 10:43:03 - Feat.: - Title: Smer chce personálne zmeny v OČTK a zamedziť vyšetrovaniam, tvrdí exminister Mikulec 03 - Modified: 2023-09-26 14:15:14 - Feat.: - Title: Odsúdený právnik Zoroslav Kollár natočil video pre Borisa Kollára. Zneužil si SIS, obviňuje ho 04 - Modified: 2023-09-19 11:51:36 - Feat.: - Title: Slovensko stratí dôveru. Tajné služby v zlých rukách predstavujú bezpečnostné riziko, tvrdia progresívci 05 - Modified: 2023-08-30 17:30:00 - Feat.: - Title: Obvinený Pčolinský: na šéfa tajných ho nominovala Sme rodina. Jej šéf čelí vyšetrovaniu zo sledovania
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. október 2023 11:41