Nálada v sektore nemeckého vývozu sa v auguste ďalej zhoršila. V oslabenom chemickom odvetví sa prejavili známky zlepšenia. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky dnes zverejnil mníchovský výskumný inštitút Ifo. Index hodnotiacich očakávaní exportérov sa v auguste znížil na mínus 6,3 bodu z júlových mínus šesť bodov.
"Nemeckí vývozcovia sa naďalej stretávajú so slabým globálnym dopytom," uviedol Klaus Wohlrabe, vedúci prieskumov Ifo. "Čoraz viac firiem sa tiež sťažuje na to, že sú menej schopné konkurovať na globálnej úrovni," dodal.
V chemickom priemysle, ktorý by mal v tomto roku pre slabý dopyt a vysoké náklady na energie celkovo klesať, teraz podniky podľa prieskumu očakávajú nárast vývozu. Nemecký chemický priemysel s vysokou energetickou náročnosťou sa potýka so značným poklesom objemu zákaziek, pretože zákazníci kvôli inflácii znižujú svoje zásoby.
Odvetvie sa považuje za ukazovateľ ekonomiky širšieho regiónu. Vyrába materiálové komponenty používané v rôznych odvetviach od automobilového priemyslu a stavebníctva až po poľnohospodárstvo a textilný priemysel.
Pozitívne a negatívne reakcie boli u výrobcov automobilov zhruba vyrovnané. Výhľad výrobcov strojov a zariadení sa ďalej zhoršil, uviedol inštitút Ifo.
Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe a najväčším obchodným partnerom Českej republiky. Začiatkom tohto roka sa nemecká ekonomika dostala do technickej recesie, ktorá sa zvyčajne definuje ako dve štvrťroky hospodárskeho poklesu za sebou.
V druhom kvartáli podľa prvého rýchleho odhadu zostal hrubý domáci produkt v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nezmenený, medziročne klesol o 0,2 percenta. Medzinárodný menový fond očakáva, že v tomto roku nemecká ekonomika klesne o 0,3 percenta.