Vojenská vláda v Nigeri, ktorá je v africkej krajine pri moci od júlového prevratu, dnes uviedla ozbrojené sily do stavu najvyššej pohotovosti kvôli hroziacej intervencii síl Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov.
Štáty združenia ECOWAS zásah ohlásili kvôli neochote junty umožniť návrat do funkcie zvrhnutému demokraticky zvolenému prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi. Na podporu junty sa dnes v Niamey zišlo na 20-tisíc ľudí, napísala agentúra AFP.
"Čoraz silnejšie pociťujeme ohrozenie územia štátu," stojí v internom dokumente, ktorým podľa Reuters vojenská vláda zdôvodnila svoj krok.
Pohotovosť má zabrániť možnému momentu prekvapenia pri prípadnom vojenskom zásahu zo strany ECOWAS.
Spoločenstvo štátov pred týždňom oznámilo, že už rozhodlo o "dni D" vojenskej intervencie do Nigeru s cieľom obnoviť demokraciu v krajine, ak zlyhá diplomatické úsilie.
Na strane Nigeru stoja Mali a Burkina Faso, ktoré majú teraz rovnako ako Niger pozastavené členstvo v ECOWAS kvôli tomu, že sa tam rovnako moci chopili vojenské junty. Naopak, Západ sleduje vývoj v krajine so znepokojením, pretože doteraz Niger považoval za posledného spoľahlivého partnera v boji proti džihádistom v oblasti. Na výcviku tamojších vládnych jednotiek sa podieľali napríklad USA či Francúzsko, ktoré tam stále majú svojich vojakov.
Práve Francúzsku ale pučisté často pranierujú. Ich hovorca, plukovník Amadou Abdramane, dnes davu priaznivcov zhromaždenému na štadióne v metropole povedal, že nová vláda chce zabezpečiť, aby v Nigeri nezostal ani jediný francúzsky vojak. V piatok junta vypovedala z krajiny francúzskeho veľvyslanca.