Nigerská junta, ktorá minulý mesiac spáchala v krajine prevrat, dala v piatok veľvyslancom Spojených štátov, Nemecka, Francúzska a Nigérie 48 hodín, aby opustili Niger.
Junta tento krok odôvodnila tým, že veľvyslanci týchto štátov nereagovali na pozvanie na piatkové stretnutie od nigerského ministra zahraničných vecí, ako aj aktivitami ich vlád, ktoré „sú v rozpore so záujmami Nigeru“.
Ultimátum už medzičasom odmietol Paríž, ktorý neuznáva veliteľov junty ako legitímnych predstaviteľov moci.
Ide tak o ďalšiu eskaláciu v zhoršujúcich sa vzťahoch medzi novým režimom v Niamey a niektorými západnými mocnosťami ako aj Hospodárskym spoločenstvom západoafrických štátov (ECOWAS), ktorému Niger momentálne predsedá.
Paríž opakovane podporil výzvy od spoločenstva ECOWAS, aby junta umožnila návrat k moci legitímne zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, ktorého zvrhli 26. júla.
Junta zároveň tvrdí, že Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS), ktoré vopred varovalo pred možnou vojenskou intervenciou a na Niger uvalilo sankcie, je organizáciou napojenou na bývalú regionálnu koloniálnu mocnosť — Francúzsko.
Niger zohráva kľúčovú úlohu v boj i západných krajín s džihádistami, ktorí terorizujú africký región Sahel od roku 2012. Francúzsko má preto v Nigeri približne 1500 vojakov.