StoryEditor

Šéf Britského múzea podal demisiu po škandále s údajnými krádežami v zbierkach

25.08.2023, 18:29
Autor:
ČTKČTK

Šéf výboru, ktorý Britské múzeum riadi, a bývalý minister financií George Osborne povedal, že vedenie múzea víta riaditeľovu rezignáciu.

Šéf Britského múzea Hartwig Fischer dnes podal demisiu po škandále s údajnými krádežami v múzejných zbierkach. Informujú o tom britské médiá. Podľa odchádzajúceho riaditeľa je situácia v múzeu "mimoriadne vážna". Medzi predmetmi, ktoré zmizli zo zbierok jednej z najvýznamnejších múzejných inštitúcií na svete, sú aj artefakty staré niekoľko tisíc rokov.

Prvé varovanie, že artefakty miznú, múzeum dostalo v roku 2021. "Je jasné, že Britské múzeum celkovo nereagovalo tak, ako malo," uviedol vo vyhlásení Fischer, ktorý mal pôvodne vo funkcii zostať do konca budúceho roka. Podľa neho jeho zotrvanie by neprispelo k vyriešeniu problémov. "Zodpovednosť za zlyhanie musí v konečnom dôsledku niesť riaditeľ," uviedol Fischer.

Nemecký historik umenia Fischer, ktorý bol prvým cudzincom na čele Britského múzea, čelil veľkému tlaku po tom, ako médiá v polovici augusta informovali o zmiznutí či poškodení múzejných artefaktov. Na čele inštitúcie stál od roku 2016.

Šéf výboru, ktorý Britské múzeum riadi, a bývalý minister financií George Osborne povedal, že vedenie múzea víta riaditeľovu rezignáciu. Podľa neho ide o čestnú reakciu na dianie v posledných dňoch. Múzeum si z udalostí musí zobrať ponaučenie a obnoviť dôveru verejnosti, dodal Osborne.

Minulý týždeň Britské múzeum oznámilo, že dalo výpoveď jednému kurátorovi po tom, ako zistilo, že tisíce artefaktov zo zbierok zmizlo či bolo poničených. Išlo o predmety z obdobia od 15. storočia pred naším letopočtom do 19. storočia. Väčšinu odcudzených, zmiznutých či poškodených predmetov predstavujú podľa múzea drobné kúsky, ktoré boli uložené v depozitári, slúžili na výskum a neboli v poslednom čase vystavované, poznamenala agentúra AFP.

Podľa niektorých informácií sa artefakty okrem iného objavili na platforme pre online predaj Ebay. Londýnska polícia uviedla, že v súvislosti s dianím v Britskom múzeu vypočula jedného muža, nikoho však zatiaľ nestíha.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 07:37