Na 20 rokov do väzenia poslal mjanmarský súd 38-ročného hiphopera, ktorého uznal vinným z kritiky mjanmarskej vojenskej vlády. S odvolaním sa na jeho príbuzného o tom dnes informovala agentúra AP.
Trest, ktorý súd vyniesol v stredu nad Byu Harom, známym tiež ako Min Oat Myanmar, je zrejme zatiaľ najprísnejší, aký dostala niektorá z barmských celebrít zadržaných za kritiku vojenskej vlády. Armáda sa chopila moci v Barme počas prevratu v roku 2021, keď zvrhla demokraticky zvolenú vládu držiteľky Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij.
Byu Har bol zatknutý vo svojom byte v Rangúne 24. mája len niekoľko hodín po tom, čo ostro kritizoval vodcu junty Min Aun Hlaina a ministra energetiky. V živom prenose na svojej facebookovej stránke vyhlásil, že sa vojenskej vláde nedarí zabezpečiť dostatok elektriny pre barmské najväčšie mesto Rangún. Vo svojom vstupe označil Min Aun Hlaina za "neschopného" a ministra energetiky za "blázna".
Päť dní po jeho zatknutí štátne médiá informovali, že bol vzatý do väzby kvôli poburovaniu a šíreniu propagandy, ktorá by mohla destabilizovať štát.
Dlhé výpadky elektriny sa v Mjanmarsku stali závažným problémom. Od marca do začiatku júna bola denne odpojená elektrina v Rangúne na osem hodín, aby sa ušetrila energia. Teraz sú tieto "úsporné odstávky" štvorhodinové.
Pri štátnom prevrate junta zvrhla demokraticky zvolenú Do Aun Schan Su Ťij, a zvrátila tak predchádzajúce desaťročia reforiem a ekonomického rastu. Niekdajšia opozičná líderka Su Ťij, ktorá čelila za vlády vojenskej junty perzekúcii a medzi rokmi 1989 až 2010 bola zadržiavaná, bola po puči vo viacerých rôznych procesoch odsúdená do väzenia na celkovo 33 rokov.
Mimovládne organizácie od puču evidujú vyše 3800 obetí protestov proti vojenskej vláde a viac ako 24-tisíc zadržaných, z ktorých vo väzení zostáva zhruba 19.700.