Globálny obchod s tovarom v období apríl až jún oživil vďaka vysokému dopytu po automobiloch. Vyplýva to z najnovšieho barometra obchodu, ktorý zverejnila Svetová obchodná organizácia (WTO). Zatiaľ nie je isté, či oživenie bude trvalé, pretože vývozné objednávky sú slabé.
Hodnota ukazovateľa, ktorý sleduje vývoj globálneho obchodu s tovarom, sa zvýšila na 99,1 bodu z minuloročných 95,6 bodu. To naznačuje, že obchod s tovarom v druhom štvrťroku po dvoch štvrťrokoch poklesu vzrástol, ale zostáva mierne pod trendom, uviedla WTO.
Objem obchodu s tovarom sa v prvom štvrťroku medziročne znížil o jedno percento a medzikvartálne o 0,3 percenta. Predĺžil sa tak pokles, ktorý začal vo štvrtom štvrťroku 2022.
K prepadu podľa WTO prispelo niekoľko faktorov, vrátane vysokých cien potravín a energií súvisiacich s vojnou na Ukrajine a prísnejšie menové politiky zamerané na boj s infláciou vo vyspelých ekonomikách.
Väčšina čiastkových indexov, ktoré sú súčasťou barometra, sa pohybovala mierne pod trendom. Patrí medzi ne index vývozných zákaziek, index kontajnerovej prepravy, index leteckej dopravy a index surovín. Nad trendom bol index automobilových výrobkov, ktorého hodnota bola 110,8 bodu.
Rastúci vývoz automobilov prispel k silnejšiemu než očakávanému rastu hrubého domáceho produktu Japonska v prvej polovici tohto roku. Vývoz automobilov bol tiež vzácnou podporou pre čínsku ekonomiku, ktorá sa v posledných rokoch snaží nabrať dynamiku.
Barometer obchodu s tovarom je predstihový ukazovateľ svetového obchodu, ktorý v reálnom čase poskytuje informácie o trajektórii obchodu s tovarom v porovnaní s poslednými trendmi.
Hodnoty nad 100 signalizujú expanziu nad trendom, hodnoty nižšie ako 100 ukazujú rast pod trendom. Jeho cieľom je skôr predvídať body obratu a merať dynamiku rastu svetového obchodu, než poskytovať konkrétnu krátkodobú prognózu.