Vláda v stredu schválila návrh na vydanie osvedčenia o tzv. významnej investícii na projekt "Využitie geotermálnej energie v Košickej kotline", ktorý je strategickou inžinierskou infraštruktúrou celonárodného významu.
Žiadateľom je štátna spoločnosť MH Teplárenský holding, ktorá požiadala o osvedčenie, že významná investícia je vo verejnom záujme. Návrh predložilo ministerstvo hospodárstva.
Celoročná dodávka tepla
"Investičný projekt je zameraný na výstavbu infraštruktúry na zabezpečenie celoročnej dodávky tepla do teplárne a sústavy centrálneho zásobovania teplom Košice z geotermálnych stredísk Svinica - Ďurkov.
Zásobovanie je zabezpečené tepelným napájačom celkovej dĺžky 15,3 kilometrov s uvažovaným tepelným výkonom 30 megawattov tepelných a s predikciou využitia tepla aj zo strediska Olšovany a Bidovce až do výkonu 90 MWt," uviedlo ministerstvo hospodárstva.
Zároveň sú identifikované oblasti využitia zvyškového tepla z vratného potrubia horúcovodu s výhľadom jeho budúcich dodávok na trase tepelného napájača. Uskutočnením investičného projektu sa podľa MH napĺňajú opatrenia zamerané na klimatickú neutralitu Slovenska.
O geotermálnom zdroji vedeli už viac ako dve desaťročia
"Investičný projekt výrazným spôsobom prispieva k plneniu cieľov dodávok tepla a chladu z geotermálnej energie v Slovenskej republike do roku 2030, vyplývajúcich z Integrovaného národného energetického a klimatického plánu na roky 2021 - 2030, schváleného uznesením vlády Slovenskej republiky č. 606 z 11. decembra 2019, ide preto o stavbu strategickej inžinierskej infraštruktúry celonárodného významu," uzavrelo ministerstvo.
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík uviedol, že ide o mimoriadne dôležitú investíciu, ktorá sa má financovať z Fondu na spravodlivú transformáciu.
"Dnešné schválenie tejto významnej investície je dôležitým míľnikom, ktorý nás posúva ďalej k realizácii tejto investície v Košiciach," dodal Balík.
Primátor Jaroslav Polaček v reakcii na rozhodnutie vlády uviedol, že Košice sa vďaka tomu stávajú slovenským lídrom vo využívaní geotermálnej energie. Pripomenul, že o geotermálnom zdroji pri Košiciach vedeli už viac ako dve desaťročia, no až doteraz nedokázali využiť jeho potenciál.
"Preto bolo pre mňa absolútnou prioritou, aby sa projekt zelenej a udržateľnej energie, ktorá dokáže vykurovať tisíce košických domácností, stal realitou. Dnes sme k naplneniu nášho sna o ekologickom teple pre naše mesto bližšie ako kedykoľvek predtým," skonštatoval Polaček.