StoryEditor

Zásahový tím pre medveďa hnedého aktuálne hliadkuje v Kľačne pri Prievidzi

23.08.2023, 14:08
Autor:
TASRTASR

Na pohyb celkovo piatich medveďov v Kľačne z noci na stredu upozornili policajti, jeden z jedincov poškodil oplotenie pri rodinnom dome.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody momentálne hliadkuje v Kľačne v súvislosti s výskytom šeliem na dennej báze. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu organizácie Kristína Bocková.

Na pohyb celkovo piatich medveďov v Kľačne z noci na stredu upozornili policajti, jeden z jedincov poškodil oplotenie pri rodinnom dome. "Do stredajšieho rána kolegovia medvede približujúce sa k obci plašili," uviedla Bocková.

Hlavným dôvodom, prečo medvede vstupujú do intravilánu obce, je podľa nej v tomto období dozrievanie plodov na ovocných stromoch, a to prevažne jabĺk.

Začiatkom júna tohto roku pri obci zásahový tím odstránil problémovú medvedicu, ktorá svojím správaním ohrozovala obyvateľov miestnej farmy a spôsobovala im škody na hospodárskych zvieratách, pripomenula Bocková.

image

Vášne okolo pohotovostí: je to ako s premnožením medveďov, emócie prevládajú nad rozumom

"Každá lokalita s výskytom medveďa hnedého potrebuje nastavenie individuálneho riešenia. V nevyhnutných prípadoch je možné odstránenie problémových jedincov, zároveň je však dôležité vykonať potrebné preventívne opatrenia," priblížila ďalej manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody.

V prípade Kľačna Štátna ochrana prírody podľa nej odporúča okrem správneho zabezpečenia odpadových nádob tiež zabezpečenie hospodárskych zvierat a ovocných stromov dostatočne silným elektrickým ohradníkom. "V okolí sa vyskytuje aj niekoľko neudržiavaných ovocných sadov, ktoré by bolo potrebné pokosiť, správne oplotiť a zozbierať úrodu," doplnila.

ŠOP v tejto súvislosti v týchto dňoch vyzýva v lokalite miestnych obyvateľov na zvýšenú opatrnosť. Zároveň podotýka, že zásahový tím situáciu monitoruje a zvažuje ďalší postup.

01 - Modified: 2023-09-12 15:15:11 - Feat.: - Title: Zásahový tím odstránil problémových medveďov v Turci aj pod Poľanou 02 - Modified: 2023-08-24 14:18:37 - Feat.: - Title: Dotácia na opatrenia proti medveďom nevyrieši nič, vyhlásil starosta obce Kriváň 03 - Modified: 2023-07-29 13:39:11 - Feat.: - Title: Štátna ochrana prírody chce zrýchliť proces eliminácie problémových medveďov, plánuje zmeniť internú smernicu 04 - Modified: 2023-07-25 07:20:08 - Feat.: - Title: Ochranári pri Detve evidujú problémového medveďa. Je monitorovaný, odkazujú 05 - Modified: 2023-07-21 10:08:31 - Feat.: - Title: Muž sa odsťahoval, no na dvoch králikov zabudol. Po premnožení zamorili celé mesto, miestni si nevedia dať rady
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
22. september 2023 17:34