Osoby, ktorým bolo nariadené ambulantné ochranné liečenie, by mohli byť pod prísnejšou kontrolou. Vyplýva to z legislatívy, ktorú na stredajšom rokovaní odobrila vláda. Vzniknúť má osobitná forma ochranného dohľadu osôb v ambulantnom ochrannom liečení.
Ochranný dohľad má byť povinne uložený páchateľom trestného činu, ktorí nie sú trestne zodpovední pre nepríčetnosť. "To platí najmä v prípadoch, keď bola osobe uložená ambulantná forma ochranného liečenia alebo ak sa mení ústavná forma ochranného liečenia na ambulantnú formu," dodali z Ministerstva spravodlivosti.
Výsledkom má byť stály dohľad nad týmito osobami. "Keďže ide o páchateľov trestného činu, ktorí bez riadnej liečby môžu byť potenciálnym rizikom pre spoločnosť, je potrebné nastaviť systém adekvátnej kontroly dodržiavania ochranného liečenia," dodalo ministerstvo. Možné má byť aj uloženie ďalších povinností alebo obmedzení, napríklad prostredníctvom kontroly elektronickými prostriedkami.
Vypracovanie legislatívy podnietila aktuálna spoločenská situácia vyvolaná aj júnovou vraždou v Dubnici nad Váhom. Materiál bol predmetom medzirezortnej spolupráce medzi rezortmi spravodlivosti a zdravotníctva.
Návrh zákona upravuje aj doteraz absentujúcu možnosť dodatočne uložiť ochranné liečenie, ak odsúdený počas výkonu trestu odňatia slobody trpí duševnou poruchou. Novela zákona tiež zohľadňuje zmeny v rámci zdravotnej starostlivosti a zriaďovania detenčných ústavov.
Schválené zmeny sa týkajú Trestného zákona i zákona o zdravotnej starostlivosti. Návrh nebol predmetom pripomienkového konania z dôvodu naliehavosti. Kabinet zároveň navrhol, aby bola legislatíva v parlamente prerokovaná v skrátenom legislatívnom konaní.