Budova Univerzity Komenského. FOTO: TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Študentská rada vysokých škôl odmieta politický vplyv na akademickej pôde

23.08.2023, 10:31
Autor:
TASRTASR

Ak chce mať podľa rady krajina kvalitné vysoké školy spĺňajúce európske štandardy, nesmie tolerovať situácie, ktoré oslabujú základné hodnoty slušnosti a spravodlivosti.

Študentská rada vysokých škôl ako najvyšší zastupiteľský orgán študentstva na Slovensku odmieta akýkoľvek politický vplyv či konflikty záujmov na akademickej pôde.

Je presvedčená, že vysokoškolské inštitúcie by mali byť miestom nezávislého vzdelávania a výskumu, kde sa kladie dôraz na objektívnosť, kritické myslenie a odbornú integritu. Študenti majú podľa nej právo na transparentné a nezaujaté vzdelávanie.

"Neustále počúvame o nízkej kvalite vysokoškolského štúdia na Slovensku a o tom, že mladí ľudia odchádzajú do zahraničia. Ak vysoké školy nepreukážu mladým ľuďom dôveryhodný záväzok voči transparentnosti a spravodlivým postupom, nemusí byť prekvapujúce, že niektorí najschopnejší jedinci nájdu cestu do zahraničia, čo môže mať vplyv na kvalitu vysokých škôl na Slovensku," pripomína predsedníčka rady Zuzana Hozlárová.

image

Chystáš sa na vysokú školu? Toto je desať dôvodov, pre ktoré je vysokoškolský život lepší než ten stredoškolský

Podotýka, že ak chce mať krajina kvalitné vysoké školy spĺňajúce európske štandardy, nesmie tolerovať situácie, ktoré oslabujú základné hodnoty slušnosti a spravodlivosti. Keď sa takéto udalosti odohrávajú na inštitúcii, ktorej rektor mal v minulosti vedúce postavenie v akademickej oblasti, ktorý je stále jej vplyvnou súčasťou, vyvstávajú podľa ŠRVŠ vážne otázky o budúcnosti a kvalite vzdelávania na celom Slovensku.

Za nevyhnutné považuje, aby sa vysokoškolské inštitúcie vrátili k základným hodnotám ideologicky ‘nezávadného‘ vzdelávania, bez možnosti ovplyvňovania či zvýhodňovania vybraných jednotlivcov. V tejto súvislosti žiada dôsledné preskúmanie situácie na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene.

01 - Modified: 2023-08-31 13:00:00 - Feat.: - Title: Vedel si, že ako študent môžeš štát požiadať o pôžičku? Teraz sa zvýšili takmer všetky sumy, pozri si prehľad 02 - Modified: 2021-12-08 09:44:29 - Feat.: - Title: Obťažovanie môže začať aj nevyžiadanou fotkou údu. Dopúšťajú sa ho aj učitelia, hovorí výskumníčka
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 22:56