Index prosperity. SNÍMKA: Slsp
StoryEditor

V rebríčku prosperity sme v EÚ na chvoste. Prečo sme dopadli tak zle?

22.08.2023, 13:23
Autor:
TASRTASR
  • Maďarsko sa umiestnilo na 25. mieste. 
  • Posledné miesto patrí Grécku, prvestvo si naopak odnieslo Švédsko. 
  • Takmer polovica rastu ekonomiky je ovplyvnená inováciami, štvrtina vzdelávaním.

 

Slovensko je v rebríčku celkovej prosperity na 23. mieste v EÚ, Česká republika na 14. mieste. Uviedli to pri prezentácii výsledkov Indexu prosperity Slovenska Mária Valachyová a David Navrátil, hlavní ekonómovia Slovenskej sporiteľne a Českej sporiteľne. Slovensko podľa nich zaostáva vo väčšine ukazovateľov, darí sa mu skôr v udržateľnosti a najlepšie je v rovnosti príjmov.

Podľa zistení indexu prosperity, ktorý pripravili analytici SLSP, sme doteraz dobehli priemer ekonomiky EÚ len na 80 percent. Slováci majú podľa výsledkov indexu štvrté najhoršie školstvo v EÚ, žijú kratšie a v zdraví len 57 rokov, čo je o päť rokov menej ako Česko a o 13 rokov menej ako Švédsko.

Už nebohatneme tak rýchlo ako predtým

"Dopadli sme zle kvôli tomu, že Slovensko urobilo veľmi málo štrukturálnych reforiem za posledných 10 rokov. Výrazne sme sa posunuli v ekonomickej úrovni a v bohatstve po roku 2004, keď sme vstúpili do EÚ. Vtedy k nám prišiel veľký transfer technológií, firmy raketovo naštartovali produkciu, " vysvetlila Valachyová.

Dodáva, že tieto zdroje nám už došli a posledných desať rokov už nebohatneme tak rýchlo ako predtým. Na to, aby sme sa zlepšili, bude treba naštartovať výraznejšie zmeny. Na strane štátu, ale aj na strane firiem, domácností a jednotlivcov.

"Treba viac investovať, viac sa vzdelávať, viac sa zaujímať o svoj zdravotný stav. Ako ekonomika by sme sa mali posunúť k produkcii s vyššou pridanou hodnotou. Bude užitočné viac prepájať verejný a súkromný sektor," pokračuje Valachyová.

image

Boj s infláciou zvláda slovenská ekonomika bez recesie, udržiava si mierny rast

Pre zlepšenie životnej úrovne je kľúčový ekonomický rast

Hlavným motorom zlepšovania prosperity má byť ekonomický rast. "Ten je úplne kľúčový pre zvyšovanie životnej úrovne. Neexistuje žiadna iná politika, ktorá by bola schopná zdvojnásobiť životnú úroveň počas jednej generácie." hovorí David Navrátil, hlavný ekonóm Českej sporiteľne.

Taktiež tvrdí, že analýzy jednoznačne ukazujú, že takmer polovica rastu ekonomiky je ovplyvnená inováciami, štvrtina vzdelávaním a 15 percent správnou alokáciou talentov.

Navrátil dodáva, že najlepšie spoločenské a ekonomické zmeny dosiahneme len vtedy, ak budú vláda a biznis spolupracovať. Je preto potrebné vybudovať konsenzus medzi verejným a súkromným sektorom a spolupracovať na politikách a štandardoch, ktoré zaistia posun k spravodlivejšej, bezpečnejšej a prosperujúcej spoločnosti.

Súčasťou ekonomického diskusného podujatia bola aj panelová diskusia o potrebe inovácií, vedy, výskumu a vzdelávania s Máriou Bielikovou z KInITu, Petrom Kolesárom z Civitty, Ivanom Miklošom z MESA10 a Petrom Krutilom, generálnym riaditeľom Slovenskej sporiteľne.

 

01 - Modified: 2023-09-22 13:19:27 - Feat.: - Title: Španielska ekonomika rástla výraznejšie, než sa očakávalo 02 - Modified: 2023-09-11 10:11:53 - Feat.: - Title: Ekonomický rast eurozóny bude pomalší, komisia znížila prognózy 03 - Modified: 2023-09-08 07:10:45 - Feat.: - Title: Japonská ekonomika rástla pomalšie, ako sa očakávalo 04 - Modified: 2023-09-05 13:36:56 - Feat.: - Title: Dva piliere ekonomiky zlyhali. Slovensko teraz potiahli len autá, no naše vyhliadky sú pochmúrne 05 - Modified: 2023-09-04 13:21:48 - Feat.: - Title: Zachráni umelá inteligencia budúci rast ekonomiky?
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 03:20