StoryEditor

Paríž pod tlakom ochrancov zvierat zakázal v meste vychádzky na poníkoch

20.08.2023, 22:30
Autor:
ČTKČTK

Zákaz dopadne na sedem parkov a lesíkov, ktoré sú v správe mesta, vrátane Boulonského lesa alebo Martových polí pri Eiffelovej veži.

Vedenie Paríža pod tlakom ochrancov zvierat zakázalo vychádzky na poníkoch pre deti v parkoch francúzskej metropoly. Zákaz začne platiť v roku 2025, keď mestu skončia zmluvy s firmami, ktoré túto atrakciu prevádzkujú. Radní krok vysvetlili tým, že deti by mali mať k zvieratám zdravší vzťah, píšu francúzske médiá.

"Model uplynulých desaťročí sa vyčerpal a končí. Zviera v ňom bolo vnímané tak trochu ako predmet a vzťah k nemu bol vo výsledku veľmi povrchný," uviedol parížsky radca pre zeleň Christophe Najdovski. Radnica podľa neho chce ísť novou cestou, ktorá "bude viac rešpektovať potreby zvierat". Novo by sa deti mali niečo naučiť o správaní zvierat, ich potrebách a skúsia si ich očesať, vymenúva Najdovski.

Zákaz dopadne na sedem parkov a lesíkov, ktoré sú v správe mesta, vrátane Boulonského lesa alebo Martových polí pri Eiffelovej veži. Na poníkoch naopak aj po roku 2025 bude možné jazdiť v Luxemburských záhradách v centre Paríža, keďže tento park patrí Senátu a radnica na jeho území nemá žiadne právomoci, píše nie svojmu webu Radio France.

Asociácia Paris animaux zoopolis bojuje za zákaz vychádzok na poníkoch už od roku 2021. Prekáža im, že zvieratá podľa nich nemajú čerstvú podstielku a vodu a sú do Paríža denne prepravované neprimerane dlho. Ich petícia za zákaz poníkov v Paríži nazbierala 8400 podpisov.

Oznámenie radnice podľa PAZ značí pokrok vo vzťahu k zvieratám, ale nepovažujú ho za dostatočný. Ako ďalšiu métu si teraz vytýčili slobodu pre orangutanov, ktorí sú chovaní v parížskej botanickej záhrade a zrušenie štyroch mestských fariem, ktoré sú na území mesta, píše Le Parisien.

Stéphane Michaud, riaditeľ spoločnosti AnimaPoney, ktorá ponúka vychádzky v parížskych parkoch, túto zábavu obhajuje. Jeho poníci "pracujú" 150 dní v roku a bývajú v stajniach mimo mesta. Podľa Michauda tam majú lepšie podmienky, ako keby žili trvalo v metropole, napísala agentúra Reuters. "Pracujem s poníkmi 35 rokov, viem čo potrebujú. Majú všetko, čo potrebujú," hovorí Michaud.

Vychádzok sa zastávajú aj Parížania, ktorí si ich prišli užiť so svojimi potomkami. "Čo ďalšieho chcú zakázať? Jazdenie na koni, jazdnej polícii alebo chov pretekárskych koní?", pýta sa Meryem, ktorá vedie poníky, na ktorých idú jej vnúčatá.

01 - Modified: 2023-09-01 14:21:35 - Feat.: - Title: Radikálny krok európskeho hlavného mesta. Ľuďom liezli na nervy zdieľané elektrické kolobežky, od dnešného dňa sú zakázané 02 - Modified: 2023-09-01 07:14:00 - Feat.: - Title: Z parížskych ulíc zmizli zdieľané elektrické kolobežky 03 - Modified: 2023-08-12 18:42:13 - Feat.: - Title: Vyhrážka bombou si vynútila evakuáciu troch poschodí Eiffelovej veže 04 - Modified: 2023-08-04 13:58:41 - Feat.: - Title: Kolaps letiska pri Paríži, tisíce kufrov zaplnili terminál. Znervóznel aj minister 05 - Modified: 2023-08-02 13:10:15 - Feat.: - Title: V Paríži a v Berlíne už nebudeš v noci v bezpečí. Len minulý štvrtok päť mužov brutálne znásilnilo 27-ročnú turistku
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
15. september 2023 13:24