StoryEditor

Turecké sily na Cypre napadli príslušníkov mierových síl OSN

18.08.2023, 13:11
Autor:
TASRTASR

K incidentu došlo pri obci Pyla, ktorej časť leží v demilitarizovanej zóne na ostrove neďaleko Larnaky.

Turecké sily na Cypre v piatok napadli príslušníkov mierových síl OSN, ktorí sa snažili zabrániť výstavbe cesty v demilitarizovanej zóne rozdeľujúcej stredomorský ostrov. Uviedli to Mierové sily OSN na Cypre, informuje agentúra AFP.

Blokácia výstavby

K incidentu došlo pri obci Pyla, ktorej časť leží v demilitarizovanej zóne na ostrove neďaleko Larnaky.

Misia OSN ešte vo štvrtok upozornila úrady v Tureckom okupovanej časti Cypru na "neoprávnené stavebné práce v nárazníkovej zóne OSN". Príslušníkov mierových síl podľa jej tvrdení napadli v piatok, keď chceli zablokovať výstavbu cesty, ktorá zasahuje územie demilitarizovanej zóny.

image

Najväčší tohoročný lesný požiar na ostrove Cyprus dostali hasiči pod kontrolu

"Mierové sily Organizácie Spojených národov na Cypre odsudzujú útoky na príslušníkov mierových síl OSN a poškodenie vozidiel OSN zo strany personálu cyperských Turkov," uviedli mierové sily vo vyhlásení. Dodala, že incident sa odohral v demilitarizovanej zóne.

Ohrozenie bezpečnosti mierových síl OSN a ich majetku je podľa mierových síl neprijateľné a z pohľadu medzinárodného práva ide o závažný zločin.

Stavbe zabránia

Nemenovaný predstaviteľ pre agentúru AFP priblížil, že polícia z okupovanej časti Cypru a vojaci v civile udreli päsťou príslušníka mierových síl OSN a desiatky ďalších "násilne odtlačili". Jedno z vozidiel OSN podľa neho odtiahli traktorom, pričom značne poškodili tri vozidlá OSN.

Mierové sily vyzvali cyperských Turkov, aby "rešpektovali mandát misie v nárazníkovej zóne OSN, zdržali sa akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli ďalej eskalovať napätie a okamžite stiahli všetok svoj personál a stroje" z demilitarizovanej zóny. Dodali, že príslušníci mierových síl zostanú v oblasti a sú odhodlaní zabrániť stavebným prácam.

Cyprus je rozdelený od roku 1974 na severnú časť, ktorú okupuje Turecko, a medzinárodne uznávanú Cyperskú republiku, ktorá je členským štátom EÚ. Turecká armáda v uvedenom roku obsadila sever ostrova po tom, ako gréckocyperskí nacionalisti uskutočnili štátny prevrat s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku.

01 - Modified: 2023-09-26 14:40:40 - Feat.: - Title: Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek, vyhlásil Erdogan 02 - Modified: 2023-09-22 20:42:57 - Feat.: - Title: Tureckí policajti zadržali osoby podozrivé z napojenia na Islamský štát 03 - Modified: 2023-09-22 16:40:52 - Feat.: - Title: Cyprus chce po Európskej únii, aby označila časť Sýrie za bezpečnú kvôli návratu migrantov 04 - Modified: 2023-09-20 16:05:04 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Nové ruské zlyhanie sa volá Karabach. Neúprosný konflikt je po 30 rokoch na prahu veľkého zlomu 05 - Modified: 2023-09-20 07:58:14 - Feat.: - Title: Karin Majtánová na dovolenke bez muža: Povedala nám, čo nové sa naučila!
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
27. september 2023 13:46