Ak sa v pondelok otvorí mimoriadne rokovanie Národnej rady týkajúce sa zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), nezaradení poslanci zo strany Demokrati chcú predložiť iné uznesenie, ako navrhuje Smer.
Docieliť chcú, aby parlament konštatoval, že žiaden prevrat sa nedeje, odsúdil konšpirácie a vyjadril podporu vyšetrovateľom. Demokrati o tom informovali na piatkovej tlačovej konferencii.
Svojím uznesením tiež chcú dosiahnuť, aby parlament okrem iného požiadal vládu o prípravu reformy prokuratúry. Rokovať o ňom a spoločnom postupe chceli s SaS, hnutím OĽANO a priatelia a s Progresívnym Slovenskom.
Ich zástupcovia však neprišli na rokovanie. Demokrati tvrdia, že prijatím uznesenia z dielne Smeru-SD by parlament vládu zaviazal, aby zasiahla do vyšetrovaní a práce polície.
NAKA v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb vrátane šéfov SIS a Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).
Obvinenie piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.
Smer-SD následne inicioval mimoriadnu schôdzu, uznesením chce docieliť odvolanie Štefana Hamrana z vedenia polície. Žiada prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby poslancom vysvetlila, aké opatrenie prijala na zabezpečenie chodu ústavných orgánov. Podporu schôdzi avizovali poslanci z Hlasu-SD, Republiky, ĽSNS aj zo Sme rodina.
K situácii v piatok zasadla aj bezpečnostná rada. Prezidentka a premiér Ľudovít Ódor deklarovali, že žiaden prevrat sa nedeje a že chod dotknutých inštitúcií je zabezpečený.
Na vyvodenie zodpovednosti voči aktérom kauzy vidia priestor potom, ako súdy a prokuratúry rozhodnú o zákonnosti trestných konaní.