Ruské bezpečnostné zložky vykonali prehliadky u členov nezávislého hnutia Golos, ktoré monitoruje voľby v krajine. Jeho spolupredsedu Grigorija Melkonjanca polícia vyšetruje v súvislosti s organizáciou činnosti takzvaného nežiaduceho zoskupenia, čo je trestný čin, za ktorý hrozí až šesť rokov väzenia.
Informoval o tom dnes portál Meduza a agentúra AP. Obe médiá upozornili, že Golos na zozname "nežiaducich" organizácií v Rusku nefiguruje. Ruské úrady sa zatiaľ oficiálne nevyjadrili.
Bezpečnostné zložky ráno vykonali prehliadky u Melkonjanca a ďalších 14 koordinátorov Golosu v ôsmich regiónoch vrátane Moskvy, Petrohradu a Kazane, píše Meduza s odvolaním sa na zdroj zo silových zložiek. Agentúra RIA Novosti medzitým zverejnila z razie u spolupredsedu hnutia video, na ktorom Melkonjanc po prehliadke vypĺňa dokumenty. Neskôr ho policajti odviezli na výsluch, informoval portál Mediazona.
Golos pôsobí v Rusku od roku 2000 a zaoberá sa nezávislým monitorovaním volieb. Vládu rozozlil napríklad zverejnením dôkazov o podvodoch pri parlamentných voľbách v roku 2011, ktoré vyústili do protestov, uviedla už skôr agentúra Reuters. Zoskupenie sa v roku 2013 ocitlo ako jedna z prvých mimovládnych organizácií v Rusku na zozname takzvaných zahraničných agentov, čo fakticky viedlo k ukončeniu jeho činnosti. V roku 2016 súd na žiadosť ministerstva spravodlivosti rozhodol o jeho likvidácii.
Zoskupenie sa však reorganizovalo na občianske hnutie na ochranu práv voličov a vo svojej činnosti pokračovalo, podľa AP odhalilo porušovanie pravidiel pri rôznych voľbách. V roku 2021 ho ministerstvo spravodlivosti znovu zaradilo zoznam "zahraničných agentov", tentoraz určený pre združenia, ktoré nie sú registrované. Melkonjanc vtedy vyhlásil, že skupina plánuje vo svojej práci pokračovať.
Štatút nežiadúcej organizácie Golos nemá, poznamenala Meduza. Toto označenie na základe zákona z roku 2015 znamená, že zapojenie do takto pomenovaných zoskupení je trestným činom, upozornila AP.
Podľa ďalšieho spolupredsedu hnutia Stanislava Andrejčuka súčasné domové prehliadky a trestné konanie súvisia s činnosťou Európskej siete organizácií monitorujúcich voľby (ENEMO), ku ktorej predtým Golos patril. V roku 2021 ruské úrady vyhlásili ENEMO za "nežiaducu" organizáciu, načo Golos ukončil svoju účasť v tomto združení, píše Meduza.
Záťah proti členom Golosu podľa Andrejčuka prišiel necelý mesiac pred regionálnymi voľbami a štyri mesiace pred začiatkom volebnej kampane pred prezidentskými voľbami, ktoré by sa mali konať na jar budúceho roka. Melkonjanc už skôr upozornil, že keď úrady v roku 2021 hnutie vyhlásili za "zahraničného agenta", zostávalo do volieb do Dumy asi mesiac.
Nezávislí novinári, kritici Kremľa, aktivisti a predstavitelia opozície v Rusku sa v posledných rokoch ocitajú pod čoraz väčším tlakom vlády, ktorý výrazne zosilnel po tom, ako Rusko vojensky napadlo susednú Ukrajinu.
Úrady množstvo nezávislých spravodajských portálov a skupín obhajujúcich ľudské práva uzavreli, označili za "zahraničných agentov" alebo ich postavili mimo zákona ako "nežiaduce" zoskupenie. Aktivisti a kritici Kremľa čelia obvineniam z rôznych trestných činov, niektorí už skončili na roky za mrežami.