Úrady Prímorského kraja na ruskom Ďalekom východe začínajú s odškodňovaním ľudí, ktorí prišli o majetok pri záplavách vyvolaných tajfúnom Kchanún. Nad územie Prímorského kraja sa pritom presúva ďalší tajfún pomenovaný Lan.
Ako informovala britská stanica BBC, najväčšie škody tajfún napáchal v meste Ussurijsk a priľahlých obciach.
Stav núdze
BBC pripomenula, že 11. augusta na území Prímorského kraja spadol takmer mesačný objem zrážok — 117 milimetrov. O deň neskôr došlo k poškodeniu hrádze, ktorá mala časť Ussurijska chrániť pred povodňami. O život prišli dve deti vo veku desať a 12 rokov. Záplavy odrezali od sveta 27 miest a dedín. Regionálne úrady začiatkom týždňa vyhlásili stav núdze.
Gubernátor Prímorského kraja Oleg Kožemiako nariadil zaplatiť obetiam po 10-tisíc rubľov, aby si "ľudia mohli kúpiť základné potreby".
Na svojom kanáli na platforme Telegram Kožemiako okrem toho spresnil, že regionálne úrady vyplatia ako materiálnu pomoc 10-tisíc rubľov za každého člena rodiny, ak voda vnikla do domu a siaha do výšky desať centimetrov alebo je narušená statika obydlia; 50-tisíc rubľov za každého člena rodiny, ak je majetok poškodený čiastočne; a 100-tisíc rubľov pre každého člena rodiny pri úplnej strate majetku.
Odškodné nestačí
Obyvatelia mesta Ussurijsk výšku odškodného kritizujú a tvrdia, že majetok, o ktorý prišli, tieto sumy nepokryjú. Ku kritike sa pridal aj primátor Ussurijska Jevgenij Korž, podľa ktorého federálne úrady obyvatelia mesta a ich problémy nezaujímajú.
Miestne úrady vo štvrtok informovali, že po opadnutí vody sa obnovili práce na nedokončenej rekonštrukcii hrádze. Tá prebieha od roku 2022 a vynaložilo sa na ňu viac ako 300 miliónov rubľov, ale práce sa nestihli dokončiť, uviedla vo svojej reportáži stanica Rádio Sloboda.
Podľa zmluvy mala byť hrádza uvedená do prevádzky v máji 2023 po 11 etapách rekonštrukcie. Neskôr vedenie mesta oznámilo, že sa tak stane tento rok v lete.