Akcie v Spojených štátoch uprostred týždňa oslabili po zverejnení zápisnice z júlového rokovania americkej centrálnej banky. Banka si v zápisnici ponecháva otvorené dvere pre prípadné ďalšie zvyšovanie základnej úrokovej sadzby, členovia jej výboru boli v názore na jeho nutnosť rozdelenia. Na devízovom trhu mierne posilňoval dolár.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 0,52 percenta a zakončil obchodovanie na 34 765,74 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 0,76 percenta na 4404,33 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 1,15 percenta na 13 474,63 bodu.
Fed na svojom poslednom zasadnutí 26. júla v snahe skrotiť infláciu zvýšil základnú úrokovú sadzbu podľa očakávania o 0,25 percentuálneho bodu do pásma 5,25 až 5,50 percenta. Na predchádzajúcom zasadnutí banka prvýkrát po dlhšom čase úrok nezdvihla.
"Naši ekonómovia sa domnievajú, že sadzby sa znížia na začiatku roka 2024, ale obávajú sa, že Fed možno bude držať sadzby vyššie dlhšie, aby zabezpečil, že inflácia bude klesať," citovala agentúra Reuters analytika zo spoločnosti CFRA Research Sama Stovalla. Vyššie úroky akciám nesvedčia, pretože firmám predražujú financovanie.
Z jednotlivých akcií sa darilo americkému diskontnému reťazcu Target. Firma v druhom štvrťroku prekonala odhady zisku, v závere si pripísala 2,9 percenta. Naopak, dole zamierili akcie ropných firiem kvôli obavám o čínsky dopyt. Pokračoval tiež pokles veľkých bankových titulov, na čele strát stála Bank of America, ktorá klesla o 2,2 percenta.
Na devízovom trhu sa darilo britskej libre, posilnila ju správa o júlovom spomalení inflácie v Británii. Pod tlakom bol čínsky jüan, ktorý kvôli slabým vyhliadkam čínskej ekonomiky klesol na deväťmesačné minimum. Krátko pred 22:00 nášho času strácalo euro na americký dolár 0,25 percenta na 1,0978 USD. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu hlavných svetových mien, pridával v rovnakom čase 0,3 percenta na 103,5 bodu.