StoryEditor

Vo francúzskej obci začalo pátranie po hromadnom hrobe nemeckých vojakov

16.08.2023, 21:26
Autor:
ČTKČTK

Skupina miestnych partizánov, podliehajúcich komunistickému vedeniu, tú 12. júna 1944 zabila 46 nemeckých vojakov a jednu Francúzku podozrivú z kolaborácie s okupantmi.

V centrálnej časti Francúzska pri obci Meymac sa dnes začalo pátranie po pozostatkoch troch desiatok nemeckých vojakov, ktorých tu za druhej svetovej vojny zajali a zabili francúzski odbojári, uviedla agentúra AFP.

Skupina miestnych partizánov, podliehajúcich komunistickému vedeniu, tú 12. júna 1944 zabila 46 nemeckých vojakov a jednu Francúzku podozrivú z kolaborácie s okupantmi, ako tento rok vypovedal jeden z jej členov, teraz osemdesiatdeväťročný Edmond Réveil. Jedenásť tiel bolo tajne exhumovaných počas prvého pátrania po pozostatkoch nemeckých vojakov v roku 1967.

Týchto vojakov wehrmachtu zajali odbojári 7. a 8. júna. Zabili ich krátko po tom, ako príslušníci divízie SS Das Reich 9. júna v Tulle a 10. júna v obci Oradour-sur-Glane zavraždili 99, resp. 643 civilistov, ktorých obesili, postrieľali či upálili v kostole. Tieto masakry boli odvetou za útok partizánov na vojakov wehrmachtu v Tulle.

Pred mesiacom policajná prefektúra departementu Corrèze oznámila, že skúmanie vzoriek pôdy umožnilo zistiť možný "hrob". Skupina archeológov začala dnes prepátravať túto oblasť, zalesnený kopec, a odkrývať zeminu za pomoci rypadiel a georadaru.

"Máme dosť silné stopy, že sa v tomto mieste už kopalo, ale istotu nemáme," povedal prefekt Étienne Desplanques o pátraní na ploche s rozmermi 45 krát desať metrov. "Musíme k tomu pristupovať s veľkou dôstojnosťou a zodpovednosťou. To je povinnosťou Francúzska, "vyhlásil.

Výskum má umožniť exhumovať pozostatky vojakov, zabudnutých v tomto mieste po 80 rokov a vrátiť ich do Nemecka, pokiaľ možno ich rodinám, povedal AFP starosta obce Meymac Philippe Brugère.

Ďalšou možnosťou by bolo pochovať pozostatky na nemeckom cintoríne vo Francúzsku, domnieva sa riaditeľka Carole Novyová z nemeckého spolku starostlivosti o vojnové hroby VDK. Ak sa však na tomto cintoríne nájde miesto.

Na mieste pracuje 18 ľudí: traja archeológovia z Marseille, 12 pracovníkov VDK, medzi ktorými sú vojaci, a traja členovia francúzskeho úradu pre bývalých odbojárov a obete vojny. Práce potrvajú skoro až do konca augusta. "Sú to veľmi citlivé vykopávky," povedala archeologička Marine Meucciová.

Archeológom, antropológom a ďalším špecialistom na mieste podľa denníka Libération asistuje asi šesť desiatok novinárov. Namiesto pátrania po niekdajšom hromadnom hrobe sa nachádza asi šesť kilometrov od obce, na samote Le Vert, ktorá je obklopená žandármi. "Technika sondovania nám umožnila zistiť niekoľko anomálií v krajine, ktoré budeme odkrývať v najbližších dňoch. Zatiaľ je ťažké povedať, či sme na správnom mieste, ale máme veľkú nádej, že nájdeme telá, "povedal denníku Thomas Schock, ktorý riadi exhumáciu z poverenia VDK.

Vo víre oboch svetových vojen podľa VDK zmizli tri milióny nemeckých vojakov. Boli nezvestní a o ich osude sa rodiny nedozvedeli.

Tento rok v máji francúzsky odbojár Edmond Réveil priznal, že jeho skupina v roku 1944 zabila takmer päť desiatok nemeckých vojnových zajatcov a jednu francúzsku civilistku. Muž, ktorý je považovaný za jediného doteraz žijúceho svedka masakru, na záver stretnutia bývalých bojovníkov prvýkrát prehovoril o tajomstve, ktoré v sebe nosil 79 rokov.

"Každý partizán dostal určeného človeka na zabitie. Niektorí z chlapov to nechceli urobiť, ja bol jeden z nich. Francúzsku ženu nikto nechcel zabiť, tak sa o to žrebovalo," spomínal Réveil.

"Ten deň bolo hrozné horúco. Nechali sme ich vykopať si vlastný hrob. Keď boli mŕtvi, zasypali sme ich vápnom. Pamätám si, že tam bola cítiť krv. Už sme o tom nikdy nehovorili, "dodal Réveil, ktorému vtedy bolo 18 rokov.

01 - Modified: 2023-09-20 14:46:32 - Feat.: - Title: Britský kráľ je na návšteve Francúzska, Macron ho privítal pod Víťazným oblúkom 02 - Modified: 2023-09-20 04:38:12 - Feat.: - Title: Francúzsko neprijme migrantov z talianskeho ostrova Lampedusa 03 - Modified: 2023-09-19 08:03:32 - Feat.: - Title: Európska únia vyjadrila solidaritu so zajatým francúzskym veľvyslancom v Nigeri 04 - Modified: 2023-09-19 07:16:46 - Feat.: - Title: Menšia inflácia, vyššie výdavky. Francúzska centrálna banka zhoršila ekonomický odhad na najbližšie dva roky 05 - Modified: 2023-09-18 10:36:54 - Feat.: - Title: Francúzsko krotí infláciu, ruší zákaz platiaci od 60. rokov. Povolí predaj benzínu so stratou
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
20. september 2023 18:23