Riaditeľ Správy Národného parku Veľká Fatra Eduard Apfel prezentuje návrh zonácie národného parku, ktorý je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. FOTO: TASR/Miroslav Jaroš
StoryEditor

Zonácie národných parkov sú nevyhnutné pre určenie jasných pravidiel, tvrdí rezort životného prostredia

16.08.2023, 14:40
Autor:
TASRTASR

Postupným ukončením zonácií sa podľa rezortu definujú jasné, predvídateľné a transparentné pravidlá na ochranu, rozvoj či pre podnikateľské aktivity v území.

Zonácie národných parkov predstavujú príležitosti ekonomického rastu pre regióny. Sú nevyhnutné pre určenie jasných pravidiel v chránených územiach. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia, ktoré považuje zonácie za prioritu pri ochrane najvzácnejších lokalít Slovenska.

Reagovalo tak na Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré požaduje stiahnutie návrhu zonácie Národného parku Veľká Fatra z legislatívneho procesu a jeho prepracovanie.

Pravidlá na ochranu

"Dobre fungujúce národné parky sú dnes pilierom rozvoja regiónov v zahraničí aj na Slovensku. Generujú nové pracovné miesta, efektívnejšie chránia prírodné dedičstvo krajiny a predovšetkým vyhlásením zonácie sa končia dlhoročné spory o správu územia," uviedol envirorezort.

image

Združenie miest a obcí Slovenska požaduje prepracovanie zonácie Národného parku Veľká Fatra

Postupným ukončením zonácií sa podľa rezortu definujú jasné, predvídateľné a transparentné pravidlá na ochranu, rozvoj či pre podnikateľské aktivity v území. "Potenciálni investori vedia, kde môžu investovať. Hospodári majú jasnú predstavu, kde a ako môžu ťažiť. Ochranári a vedci majú presne stanovené, kde môžu nerušene sledovať prírodné procesy. Pre obyvateľov, obce, mestá a celé regióny národných parkov je prínosom diverzifikácia a nárast pracovných príležitostí," vysvetlilo ministerstvo.

Výhody zonácie podľa envirorezortu potvrdzujú Pieninský národný park, Národný park Slovenský raj a Muránska planina, ktoré procesom už prešli. Poukazuje, že sa tam skončili dlhoročné spory a naštartovala sa spolupráca subjektov pri rozvoji národného parku aj celého regiónu.

Rozvoj regiónov

Ministerstvo životného prostredia je presvedčené, že národné parky môžu byť jedným z pilierov rozvoja regiónov. "Na rozdiel od výrobného podniku nehrozí ani presťahovanie výroby do iného štátu alebo zatvorenie prevádzky. O národné parky sa môže Slovensko pripraviť len samo," skonštatovalo.

ZMOS požaduje stiahnutie návrhu zonácie Národného parku Veľká Fatra z legislatívneho procesu a jeho prepracovanie. Samosprávam chýba napríklad riešenie výpadku dane z nehnuteľnosti, kritizujú aj celkovú nejasnosť zonácie. Z návrhu nariadenia vlády vyplýva, že nová zonácia Veľkej Fatry by mohla začať platiť od 1. januára 2024.

01 - Modified: 2023-08-01 10:25:55 - Feat.: 1 - Title: Nová zonácia Národného parku Veľká Fatra bude zrejme platiť od budúceho roka
01 - Modified: 2023-08-25 13:21:09 - Feat.: - Title: Ministerstvo životného prostredia intenzívne pracuje na akčnom pláne k odpadovému hospodárstvu, dôraz kladie aj na inovácie 02 - Modified: 2023-08-23 11:01:38 - Feat.: - Title: Národné parky sa po zonácii stali jedným z pilierov ekonomického rozvoja, tvrdí rezort životného prostredia 03 - Modified: 2023-08-23 09:22:47 - Feat.: - Title: Kollár a Sme rodina vyzvali premiéra na zastavenie zonácie národných parkov 04 - Modified: 2023-08-22 11:23:29 - Feat.: - Title: Vladimír Kollár skončil ako šéf Vodohospodárskej výstavby, dočasne ju vedie dlhoročný zamestnanec 05 - Modified: 2023-08-16 08:52:17 - Feat.: - Title: Združenie miest a obcí Slovenska požaduje prepracovanie zonácie Národného parku Veľká Fatra
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. august 2023 16:19