Problémy v školstve, preťaženie obcí pri integrácii utečencov, nekonečné čakacie doby na úradoch - zoznam problémov, ktorým čelí nemecký štát, je dlhý. A to má dôsledky pre dôveru občanov v jeho akcieschopnosť.
Podľa dnes zverejneného prieskumu klesla dôvera občanov v jeho akcieschopnosť na nové minimum. V sondáži agentúry Forsa pre odborový zväz pracovníkov verejnej správy DBB si iba 27 percent respondentov myslí, že štát je schopný plniť svoje úlohy. To je o dva percentuálne body menej ako vlani. Šesťdesiatdeväť percent opýtaných považuje nemecký štát za preťažený, zatiaľ čo pred rokom to bolo 66 percent, informovala agentúra DPA.
Dôvera v štát je nízka najmä vo východnom Nemecku. O tom, že je s ohľadom na svoje úlohy a existujúce problémy preťažený je presvedčených 77 percent respondentov - na západe si to myslí "len" 68 percent ľudí.
Najhorší názor na fungovanie štátu majú priaznivci pravicovo populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) - iba šesť percent z nich verí, že štát je schopný plniť svoje úlohy. Naopak, najväčšiu dôveru v štát chovajú prívrženci Zelených - o tom, že je štát schopný vykonávať svoje funkcie, je presvedčených 52 percent z nich.
V porovnaní s vlaňajškom ponúkol tohtoročný prieskum výrazné zmeny ohľadom toho, v ktorých oblastiach podľa Nemcov štát zlyháva. Kým v roku 2022, krátko po začiatku vojny na Ukrajine, spomínali na prvom mieste dodávky energií (17 percent), teraz to bola azylová a utečenecká politika s 26 percentami. Zásobovanie energiami tento rok naopak vymenovalo len sedem percent opýtaných. Veľmi často sa spomínala aj školská a vzdelávacia politika (19 percent) a ochrana klímy a životného prostredia (17 percent).
Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sú na prvom mieste, pokiaľ ide o povesť jednotlivých profesijných skupín, hasiči (94 percent respondentov na nich nazerá pozitívne), nasledovaní zdravotnými sestrami, lekármi a geriatrickými sestrami. V dolnej polovici rebríčka sa umiestnili štátni zamestnanci (32 percent) a novinári (31 percent). Politici zostávajú v dolnej časti rebríčka so 14 percentami podpory.
Rovnako ako v predchádzajúcom roku označila väčšina respondentov za najdôležitejšiu úlohu štátu udržanie sociálnej spravodlivosti v spoločnosti. Tento rok však výrazne (o sedem percentuálnych bodov) ubudlo občanov, podľa ktorých by mali byť prioritou štátu investície do ochrany klímy a rozšírenie obnoviteľných zdrojov energie.
Predseda DBB Ulrich Silberbach označil výsledky výskumu za "desivé". Hnevu ľudí podľa neho musia čeliť zamestnanci vo verejnom sektore. Viac ako polovica z nich (54 percent) už v práci čelila urážkam, vyhrážkam či boli fyzicky napadnutí. Silberbach vyzval vládu, aby zabezpečila dostatočné personálne obsadenie úradov a adekvátne odmeňovanie ich zamestnancov. Potrebná je podľa neho tiež digitalizácia verejnej správy.