ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Dodržujte pravidelný pitný režim najmä počas horúčav, odporúča Úrad verejného zdravotníctva

15.08.2023, 10:54
Autor:
TASRTASR

Ľudia by denne mali vypiť aspoň jeden a pol až tri litre tekutín, základom je čistá pitná voda.

Počas horúčav treba dodržiavať pravidelný pitný režim. Množstvo tekutín je individuálne. Ľudia by však denne mali vypiť aspoň jeden a pol až tri litre tekutín. Základom je čistá pitná voda. Vyplýva to z odporúčaní odborníkov Úradu verejného zdravotníctva.

Až tri litre tekutín denne

"Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je individuálne. Závisí napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až tri litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia," uviedli odborníci.

Piť by sa podľa nich malo priebežne, teda v menších dávkach, častejšie a ešte pred pocitom smädu. "Sladené nápoje treba obmedzovať pre nadbytok cukru, energie a kofeínu. Ideálna je preto obyčajná voda doplnená o minerálne vody," podotkli. V horúčavách treba podľa nich obmedziť nápoje s obsahom chinínu, kávu či alkohol.

image

Na západe a juhu Slovenska môže v utorok vystúpiť teplota až na 33 stupňov

Malým deťom treba vhodné tekutiny ponúkať, pretože majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu. "Pre deti je na uhasenie smädu najlepšia čistá pitná voda, môžete ju striedať s neperlivými minerálnymi vodami a nesladenými ovocnými či bylinkovými čajmi," priblížila zástupkyňa hlavného hygienika so zameraním pre deti a mládež Jana Hamade. Mimoriadne dôležité je tiež dodržiavanie pitného režimu pre seniorov.

Pozor na úpal

V horúčavách netreba tiež podceňovať riziko úpalu. Odborníci preto na ľudí apelujú, aby sa v exteriéri chránili vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. "Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu a pobyt vonku treba obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny," dodala Hamade.

Teplota môže v utorok popoludní vo viacerých oblastiach Slovenska dosiahnuť 33 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal pre Bratislavský, Košický a Trnavský kraj, viaceré okresy Banskobystrického kraja a pre okres Vranov nad Topľou výstrahu prvého stupňa.

01 - Modified: 2023-09-14 13:25:31 - Feat.: - Title: Počet teplých dní stúpa. V Česku tento rok namerali až 14 a pol tropického dňa 02 - Modified: 2023-09-11 07:29:09 - Feat.: - Title: Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v šiestich krajoch 03 - Modified: 2023-08-28 10:17:20 - Feat.: - Title: Skrytá hrozba horúčav: tieto predmety v aute nenechávajte, ľahko sa z nich stane bomba 04 - Modified: 2023-08-26 18:12:03 - Feat.: - Title: Horúčavy budú aj v nedeľu. Teploty dosiahnu na niektorých miestach až 36 stupňov 05 - Modified: 2023-08-18 08:38:02 - Feat.: - Title: Francúzsko čakajú najintenzívnejšie horúčavy od začiatku leta. Teplota sa vyšplhá až k 40 stupňom
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 01:52