StoryEditor

Pri poskytovaní osobných údajov či práv k účtom treba byť obozretný, varuje polícia

11.08.2023, 14:11
Autor:
TASRTASR

Občania sa môžu stať nielen obeťou trestného činu, ale aj spolupáchateľom pri páchaní trestnej činnosti.

Polícia apeluje na občanov, aby boli pri poskytovaní osobných údajov či prístupových práv k bankovým účtom nanajvýš obozretní. Vyzýva ich, aby neverili neznámym osobám, ktoré sľubujú nezištnú pomoc. Občania sa môžu stať nielen obeťou trestného činu, ale aj spolupáchateľom pri páchaní trestnej činnosti. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Ľudia môžu svoje údaje poskytnúť vedome či nevedome. "O vedomé poskytnutie údajov ide najmä vtedy, ak si klient založí účet v bankovej inštitúcii buď online, alebo fyzicky s vedomím, že za to dostane finančnú odmenu alebo províziu. Prístupové údaje neskôr odovzdá na základe požiadavky tretej osobe, čím stráca nad účtom kontrolu," upozornila Bárdyová.

image

NAKA zadržala exšéfa polície a člena Smeru Tibora Gašpara pre podozrenia z korupcie

Účet môže byť následne zneužitý na páchanie trestnej činnosti, prípadne podporu zločineckej skupiny alebo financovanie terorizmu. Takéto vedomé konanie môže napĺňať niektorú zo skutkových podstát trestného činu legalizácie výnosu z trestnej činnosti.

Pri nevedomom poskytnutí údajov sú občania väčšinou zároveň aj obeťami trestného činu. "Prístup účtu poskytujú s vidinou veľkého zisku z investovania s akciami či kryptomenami, alebo na získanie výhodnej pôžičky mimo bankového sektora. Keďže sami nevedia alebo nechcú investovať, spoliehajú sa na ‘odborné rady‘ od neznámych osôb, ktoré ich navádzajú na sprístupnenie ich počítača alebo mobilu tretím stranám," skonštatovala hovorkyňa.

Väčšinou potom založia nový účet a prístup k nemu odovzdajú "poradcovi", ktorý ho môže zneužiť na trestnú činnosť. Polícia upozorňuje, že v mnohých prípadoch občania takéto účty zakladajú a neskôr sprístupňujú neznámym osobám opakovane. Takéto konanie sa môže posudzovať ako legalizácia výnosu z trestnej činnosti.

01 - Modified: 2023-09-29 10:46:12 - Feat.: - Title: Muž šoféroval so psom na kolenách a prekročil rýchlosť, dostal pokutu 02 - Modified: 2023-09-29 06:15:17 - Feat.: - Title: Švédsky premiér si pre vlnu násilia predvolal vedenie armády i polície 03 - Modified: 2023-09-28 16:02:10 - Feat.: - Title: V súvislosti s voľbami môže dôjsť k zneužívaniu umelej inteligencie, varuje polícia 04 - Modified: 2023-09-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Dostali ste počas šoférovania pokutu? Iba v jednom prípade nemusíte uhradiť plnú sumu 05 - Modified: 2023-09-28 11:04:05 - Feat.: - Title: Polícia robí všetky kroky k potlačeniu prípadov volebnej korupcie
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. september 2023 15:39