StoryEditor

Libanonský minister obrany vyviazol zo streľby na svoje vozidlo bez zranení

10.08.2023, 16:49
Autor:
ČTKČTK

Libanon v posledných rokoch zažil finančný kolaps a politická scéna je mimoriadne nestabilná. Môžu za to spory medzi rôznymi politickými frakciami, ktoré zastupujú jednotlivé skupiny libanonskej spoločnosti, a tiež korupcia.

Libanonský minister obrany Maurice Slim dnes popoludní vyviazol bez zranení zo streľby na svoje vozidlo. Miestne médiá hovoria o pokuse o vraždu, píše server stanice Al-Arabíja. Podľa zdroja agentúry Reuters však išlo o zablúdilú strelu a nikto sa o ministrov život neusiloval. V Libanone vzrástlo od stredy napätie kvôli stretu medzi šiitskou milíciou Hizballáh a kresťanskou milíciou, pri ktorom zomreli dvaja ľudia.

Vyšetrovatelia preverujú, či streľba bola náhodná

Podľa ministra vnútra Basáma Maulávího vyšetrovatelia preverujú, či streľba bola náhodná alebo cieleným útokom. Podľa zdrojov z bezpečnostných zložiek auto ministra zasiahlo pri ceste v juhovýchodnej časti Bejrútu niekoľko striel. "V každom prípade, ďakujem bohu za záchranu ministra obrany," dodal Mauláví.

Napätie v krajine vzrástlo po tom, čo sa v stredu v dedine neďaleko od Bejrútu stretli šiitske a kresťanské milície. Dôvodom bola nehoda nákladného vozidla, ktorý prevážal zbrane pre Iránom podporovanú milíciu Hizballáh.

Finančný kolaps a labilná politická scéna 

Pri stretoch zomreli jeden príslušník Hizballáhu a jeden člen kresťanskej milície. Obe strany sa navzájom obviňujú zo začiatku rozbroja. Jednalo sa o najkrvavejší stret medzi Hizballáhom a jeho odporcami za posledných dva roky.

Libanonská armáda dnes vyslala vojakov do dediny, kde sa stret stal, aby situáciu upokojila. Podľa hovorcu Hizballáhu armáda prevzala zbrane a muníciu, ktorú prepravoval havarovaný kamión.

Libanon v posledných rokoch zažil finančný kolaps a politická scéna je mimoriadne nestabilná. Môžu za to spory medzi rôznymi politickými frakciami, ktoré zastupujú jednotlivé skupiny libanonskej spoločnosti, a tiež korupcia.

01 - Modified: 2023-09-13 19:51:18 - Feat.: - Title: Potýčky v utečeneckom tábore v Libanone majú šesť obetí. Prítomní chcú obnoviť prímerie 02 - Modified: 2023-09-12 07:33:14 - Feat.: - Title: Príprava útoku na Izrael? Irán stavia v Libanone pri hraniciach letisko, odkiaľ chce podľa Jeruzalemu udrieť 03 - Modified: 2023-09-11 10:44:07 - Feat.: - Title: OSN žiada medzinárodné vyšetrovanie výbuchu v Bejrúte, zodpovednosť za smrť vyše 200 ľudí nikto nenesie 04 - Modified: 2023-09-07 13:52:06 - Feat.: - Title: Libanonská armáda zabránila vstupu do krajiny tisícke sýrskych migrantov 05 - Modified: 2023-08-10 14:04:35 - Feat.: - Title: USA, Kanada a Británia sankcionujú bývalého guvernéra libanonskej centrálnej banky
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
26. september 2023 22:39