StoryEditor

Izrael čelí kritike kvôli obmedzeniu pomoci ukrajinským utečencom

10.08.2023, 16:08
Autor:
ČTKČTK
  • V stredu ministerstvo financií neobnovilo platbu za zdravotné poistenie zhruba 14-tisíc ukrajinských utečencov, ktorí sa nachádzajú v krajine.
  • Utečenci tak teraz nevedia, či v krajine dostanú zdravotné služby, pretože lekári aj nemocnice nemajú isté, že za výkon dostanú zaplatené.
  • Krok kritizujú aj mimovládne organizácie, podľa ktorých ním izraelská vláda naznačuje utečencom, že nie sú v krajine vítaní.

Izraelská vláda čelí kritike kvôli obmedzeniu pomoci ukrajinským utečencom v krajine. Vláda prestala platiť zdravotné poistenie niekoľkým tisícom ukrajinských utečencov, čo kritizoval ukrajinský veľvyslanec aj zástupcovia mimovládnych organizácií, píše dnes server The Jerusalem Post. Utečenci bez zdravotného poistenia sa nachádzajú v neistej situácii a podľa kritikov by krok mohol predstavovať nátlak, ako ich prinútiť k odchodu z krajiny.

Utečenci sú v neistote

V stredu ministerstvo financií neobnovilo platbu za zdravotné poistenie zhruba 14-tisíc ukrajinských utečencov, ktorí sa nachádzajú v krajine. Utečenci tak teraz nevedia, či v krajine dostanú zdravotné služby, pretože lekári aj nemocnice nemajú isté, že za výkon dostanú zaplatené.

Krok dnes ostro kritizoval ukrajinský veľvyslanec v Izraeli Jevgen Kornijčuk. "Nielen, že izraelská vláda odmieta predať Ukrajine obranné zariadenia. Izrael tiež zastavil lekársku pomoc utečencom, ktorí utiekli do Izraela pred hrozbou brutálneho zavraždenia zo strany Rusov," uviedol vo vyhlásení. Vyzval izraelského ministra financií Bezalela Smotriča na nápravu situácie.

Krok kritizujú aj mimovládne organizácie

Krok kritizujú aj mimovládne organizácie, podľa ktorých ním izraelská vláda naznačuje utečencom, že nie sú v krajine vítaní. "Izrael, pre ktorý bolo predtým prioritou pomáhať vojnovým utečencom z Ukrajiny, robí kroky späť," uviedol predstaviteľ organizácie, ktorá obhajuje rusky hovoriacich obyvateľov Izraela, One Million Lobby Jair Smoljanov. Podľa neho bolo rozhodnutie nepredĺžiť poistenie náhle a bez predchádzajúceho oznámenia.

Izraelské ministerstvo práce a sociálnych vecí uviedlo, že bude aj naďalej utečencom poskytovať sociálnu pomoc a podporu pre bývanie. Väčšinu rozpočtu pre pomoc ukrajinským utečencom však tvorilo práve zdravotná starostlivosť.

01 - Modified: 2023-09-24 09:12:20 - Feat.: - Title: Izraelské jednotky počas zásahu na Západnom brehu zabili dvoch Palestínčanov 02 - Modified: 2023-09-24 07:51:06 - Feat.: - Title: Na protivládnom proteste proti reforme súdnictva v Tel Avive sa opäť zúčastnili desaťtisíce ľudí 03 - Modified: 2023-09-24 05:33:39 - Feat.: - Title: Izrael zablahoželal Saudskej Arábii k národnému dňu 04 - Modified: 2023-09-22 21:13:33 - Feat.: - Title: Z pásma Gazy vypustili nad Izrael zápalné balóny, reakciou boli nálety na Hamas 05 - Modified: 2023-09-21 11:23:35 - Feat.: - Title: Izraelský tank záhadne zmizol z výcvikovej zóny, našli ho na vrakovisku
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 19:37