StoryEditor

Mali a Francúzsko v rámci eskalujúceho sporu pozastavili vydávanie víz

10.08.2023, 15:38
Autor:
TASRTASR

Francúzsko bolo prvou krajinou, ktorá začiatkom tohto týždňa pozastavila vydávanie víz, keď celé Mali - vrátane hlavného mesta Bamako - zaradila do červenej zóny neodporúčanej pre cestovanie.

Francúzska vláda pozastavila vydávanie víz štátnym príslušníkom afrického štátu Mali, ktorý na základe princípu reciprocity pristúpil k rovnakému opatreniu a na svojom veľvyslanectve v Paríži nevydáva víza občanom Francúzska.

Pozastavenie vydávania víz

Informovala o tom vo štvrtok televízia BFM, ktorá dodala, že k tejto situácii dochádza v čase napätia vo vzťahoch medzi Parížom a Bamakom a neistotou v oblasti afrického Sahelu, čo súvisí s nedávnym vojenským prevratom v Nigeri.

Francúzsko bolo prvou krajinou, ktorá začiatkom tohto týždňa pozastavila vydávanie víz, keď celé Mali - vrátane hlavného mesta Bamako - zaradila do červenej zóny neodporúčanej pre cestovanie, uviedli francúzske diplomatické zdroje.

Hlavné mesto Mali sa predtým nachádzalo v oranžovej zóne, kam sa cestovanie "neodporúčalo, s výnimkou nevyhnutných dôvodov".

Zvyšok tejto rozsiahlej krajiny bol v červenej zóne z dôvodu šírenia džihádizmu, rizika únosov a všeobecne panujúcej neistoty.

Malijské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na rozhodnutie Paríža v stredu neskoro večer na sociálnych sieťach uviedlo, že sa o tejto klasifikácii dozvedelo "s prekvapením".

Následne malijská vláda na sociálnej sieti Facebook uviedla, že "v rámci uplatňovania reciprocity" aj ona pozastavila vydávanie víz.

Prudké zhoršenie vzťahov

Vzťahy medzi Francúzskom - bývalou koloniálnou mocnosťou, ktorá sa od roku 2013 vojensky angažuje po boku malijskej armády v boji proti džihádistom - a Mali sa prudko zhoršili od augusta 2020, keď sa moci v Bamaku násilím zmocnila skupina dôstojníkov malijskej armády. Junta si v roku 2022 vynútila odsun francúzskych vojakov bojujúcich proti islamistom a politicky aj vojensky sa preorientovala na Rusko. Vyhostila vtedy aj francúzskeho veľvyslanca.

V Saheli došlo krátko na to aj k zosadeniu ďalších vlád spolupracujúcich s Francúzskom - v roku 2022 v Burkine Faso a koncom júla tohto roku nasledoval vojenský prevrat v Nigeri.

Všetky tieto tri susediace krajiny, ktoré čelia džihádistickej expanzii a tvoria veľký geografický celok, sú teraz pre francúzsku diplomaciu červenou zónou.

BFM dodala, že vydávanie víz je pozastavené aj na francúzskom konzuláte v Burkine Faso.

01 - Modified: 2023-09-23 15:44:36 - Feat.: - Title: V Mali havarovalo lietadlo ruskej výroby Il-76. Úrady popierajú, že patrilo wagnerovcom 02 - Modified: 2023-09-22 06:42:36 - Feat.: - Title: Za útok na vodiča autobusu vo Francúzsku počas pandémie odsúdili dvoch násilníkov 03 - Modified: 2023-08-31 04:46:43 - Feat.: - Title: Rusko vetovalo obnovenie sankcií voči Mali 04 - Modified: 2023-08-25 22:12:56 - Feat.: - Title: Niger povolil Mali a Burkine Faso zasiahnuť v prípade útoku. Intervenciou hrozia západoafrické štáty 05 - Modified: 2023-08-25 08:30:30 - Feat.: - Title: Nigerská junta povolí Burkine Faso a Mali zasiahnuť na svojom území v prípade útoku
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 21:11